„Podvodníci a zloději využívají různé finty, jak se nejlépe vetřít do bytů nebo domů důchodců. Někteří se vydávají za sociální pracovníky nebo za zaměstnance energetických či plynárenských společností, další spoléhají na soucit a vymýšlí si různé historky o dopravních nehodách a jiných neštěstích,“ upozornila jičínská policejní mluvčí Hana Klečalová.

Dva výmluvné případy za všechny

Podle Klečalové někteří podvodníci a zloději si jen přijdou k seniorům vypůjčit peníze s tím, že je zaručeně vrátí. Uvedla jeden příklad z 31. srpna letošního roku.

„Neznámý muž zavítal do Dětenic na Jičínsku, kde navštívil osmasedmdesátiletého důchodce. Muž se choval velmi sebejistě a hned seniora oslovil křestním jménem. Tvrdil mu, že se znají z Mladé Boleslavi, kde oba pracovali. Nakonec ho požádal, aby mu zapůjčil 7500 korun na opravu vozidla. Hostitel jeho prosbě vyhověl a peníze mu půjčil s nadějí, že mu je v odpoledních hodinách vrátí. Vzhledem k tomu, že návštěvník tak neučinil, starý pán pochopil, že se stal obětí podvodníka,“ řekla Klečalová. Dodala, že případ šetří kopidlenští policisté jako přečin podvodu.

Rovněž koncem srpna v jedné malé obci poblíž Bolehoště na Rychnovsku čekal šestaosmdesátiletý muž na vozidlo pečovatelské služby, které mu pravidelně přiváží oběd. „Místo něj se ale objevil vůz jiný, ve kterém seděly čtyři osoby. Řidič za volantem zůstal v autě, zatímco dvě ženy se vypravily k domu starce se žádostí o vodu do chladiče. Ten se ji vydal domů natočit, avšak ženy se natlačily do vchodu hned za ním, i přesto, že jim ve vstupu do svého obydlí bránil. Jedna z žen pak během mžiku vstoupila do obývacího pokoje, kde odcizila mužovu finanční hotovost, připravenou k zaplacení stravenek. Poté okamžitě obě pachatelky dům opustily a auto urychleně odjelo. Ženám, po kterých policisté pátrají, hrozí za přečin porušování domovní svobody až dvouletý pobyt za mřížemi,“ popsala rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Při pochybnostech zavolat policii

Herecký výkon, za který by se nemuseli stydět ani ti největší umělci, předvedla nedávno asi padesátiletá žena snědé pleti v Jičíně. Několik minut před desátou hodinou oslovila na chodbě jednoho z bytových domů v ulici U Stadionu čtyřiasedmdesátiletou důchodkyni s tím, že ji nese přeplatek za vodu.

„Vidina peněz zřejmě důchodkyni přiměla k tomu, že neznámou ženu pozvala do svého bytu. V kuchyni pak došlo k vyplacení tisícikorunového přeplatku. A jak to v takových případech bývá, ‚herečka‘ měla pouze pětitisícovou bankovku, na kterou chtěla vrátit. Ani to seniorku nevarovalo a klidně před ní odhalila skrýše se svými úsporami. Z vetřelkyně se pak rázem stala odbornice přes kvalitu vody. Hostitelce přikázala, aby v koupelně natočila kýbl vody, že ji změří množství chloru. Mezitím co stará paní točila vodu v koupelně, návštěvnice ji v kuchyni vyrabovala obě skrýše. Když mělo dojít na slíbené měření kvality vody, musela si podvodnice najednou odskočit do vozidla pro potřebné přístroje. Pochopitelně se už nevrátila. Až po jejím odchodu žena zjistila, že je chudší o několik tisíc korun,“ líčila mluvčí Policie ČR v Jičíně Hana Klečalová.

Podobné případy zaznamenávají policisté i v jiných místech regionu. „Doporučujeme všem starším občanům zvýšenou opatrnost. V případě pochybností žádným cizím osobám neotvírejte, nedůvěřujte a raději ihned telefonujte na bezplatnou linku 158,“ vzkázala důchodcům za všechny východočeské policisty královéhradecká mluvčí Anna Pešavová.