Za pobodání taxikáře Petra J., které bylo kvalifikované jako nedokončený pokus o zabití, dostal ve čtvrtek u krajského soudu v Hradci Králové tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou.

„Myslím si, že je to přiměřený trest," glosoval soudce Luboš Sovák. „A že dostačuje. Je tady předpoklad převýchovy," doplnil. Proti rozsudku se neodvolal státní zástupce ani obhájce, zástupce poškozeného Petra J. si nechal lhůtu na konečné rozhodnutí.

Vedle podmínky musí Rychtář zaplatit necelých 14 tisíc korun zdravotní pojišťovně a téměř 50 tisíc taxikáři žijícímu ve Vrchlabí. Pobodaný muž přitom požadoval kompenzaci ve výši 555 tisíc plus další položky.

Co Rychtářovi, jehož čin byl původně označen za pokus 
o vraždu, pomohlo na svobodu, kam byl ihned včera propuštěn z vazby, jež trvala od 6. ledna, kdy Petra J. napadl?

„Je to specifický případ. Záleželo především na znaleckých posudcích psychiatrů," vysvětlil státní zástupce Milan Vacek.

Rychtář byl totiž ve velmi špatném psychickém stavu. Před časem se dokonce pokusil o sebevraždu – a podle všeho byl za jeho rozpoložením velmi napjatý vztah s napadeným mužem.

S ním se dostal do finančních sporů, když společně s otcem Josefem rekonstruovali jeho vilu ve Vrchlabí. „Bylo mu vyhrožováno, bál se. Znalci popisovali, že situaci nezvládal," vykládal soudce Sovák.

„Jednal ze strachu, v rozrušení, dostal se do pasti. Měl téměř vymizelou ovládací složku," dodal státní zástupce Vacek. Důvod, proč měl Rychtář strach, byla především situace z léta roku 2012. Finanční rozpory mezi oběma muži došly tak daleko, že Petr J. donutil mladíka, aby mu vrátil 
50 tisíc, které mu podle něj nepatřily, svérázným způsobem.

S dalšími muži ho zatáhli do pole, k hlavě mu dali pistoli a on jim poté peníze vydal.

Od té doby měl psychické potíže, které se znovu projevily, když se oba muži dostali na začátku tohoto roku do kontaktu. A jejich další spor skončil napadením.

„Obžalovaný se ke všemu doznal, má zájem se léčit," upozornil státní zástupce. Soudce Sovák však mladíka upozornil: „Do zátěžových situací se zase dostanete, ale nemůžete takhle reagovat. Když se to bude opakovat, bude to daleko horší."