Policejní komisař proti mladistvému zahájil v 11-ti případech trestní stíhání pro podezření ze spáchání provinění krádež, porušování domovní svobody a pro provinění neoprávnění opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, ke kterým došlo v Teplicích, na Pardubicku a na Královédvorsku v období od poloviny prosince 2022 do současné doby.

Obviněný utekl z výchovného ústavu ve Dvoře Králové nad Labem ve čtvrtek 26. ledna 2023 večer. V pátek nad ránem vnikl do rodinného domu, ze kterého odcizil hodnotné náušnice, hodinky a řetízky vše v hodnotě přesahující 420 tisíc korun. „Lapka“ tyto předměty policistům vydal a budou následně vráceny poškozenému. Policisté dalším šetřením na místě zjistili, že ještě neoprávněně vstoupil do neuzamčeného bytu v okolí činu, odkud odcizil věci za 7 tisíc korun a v neposlední řadě také prohledal motorové vozidlo Volkswagen, odkud se mu nic však „nehodilo“.

Obviněnému je kladeno za vinu, že v daném období v 5-ti případech prohledal neuzamčená zaparkovaná motorová vozidla, přičemž 2x měl sebou „komplice“ a minimálně pětkrát sám vnikl do rodinných domů. V pondělí 9. ledna na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové nad Labem, po útěku z výchovného ústavu, odcizil z lavičky batoh s doklady, který měl poškozený vedle sebe a z místa utekl, škoda činila 2 tisíce korun.

Lustrací osoby vyšlo najevo, že se jedná o mladíka s bohatou trestní minulostí, který byl za poslední tři roky v několika případech odsouzen za provinění krádež a loupež, přičemž brány vězení opustil v listopadu 2022. Následně byl v prosinci 2023 opět přemístěn do výchovného ústavu, ze kterého do doby jeho zadržení už 4x utekl, přičemž vždy „na svobodě“ páchal majetkovou trestnou činnost.

Obviněný se policistům ke všem svým činům doznal, dle jeho slov co odcizil, tak zpeněžil a prostředky použil na svou obživu.

Policisté k rukám státního zástupce zaslali podnět na vzetí mladistvého do vazby, což soudce Okresního soudu v Trutnově tuto neděli akceptoval a muž je stíhán vazebně. V případě prokázání viny mu jako mladistvému hrozí poloviční trest odnětí svobody z 5 let na 2,5 roku.