Poněkud překvapivě vypadají statistická čísla dětských úrazů. Kdo by čekal, že nejvíce úrazů evidují pojišťovny při zimních sportech nebo v době letních prázdnin, je na omylu. Nejkritičtějším měsícem je překvapivě září.

„Z dlouhodobého sledování jsme zjistili, že jen zhruba třetina dětských úrazů se přihodí doma, všechny ostatní mají příčinu mimo domov, často právě ve škole, v kroužcích, sportovních klubech, či při dalších aktivitách, které se školou souvisejí. Úrazy, které se stanou přímo ve škole, nebo při školních aktivitách, jakými jsou škola v přírodě nebo různé kroužky, představují šestnáct procent ze všech dětských úrazů. Na hřišti nebo při turistice se stane pětatřicet procent z celkového počtu úrazů. Přibližně osm procent má pak na svědomí přecházení silnice nebo jízda na kole," říká Ivona Šejvlová z úseku likvidace škod z úrazového pojištění Allianz pojišťovny.

Znepokojující je i fakt, že podobných úrazů stále přibývá. Zatímco v roce 2009 evidovala pojišťovna Allianz v celé republice 7 650 úrazů dětí, o rok později 8 158 a loni už 8 549.

Podprůměrný počet hlášených úrazů o prázdninách má jednoduché vysvětlení. Dnešní teenageři často tráví svůj volný čas u počítače nebo televize, kde jim víceméně žádné nebezpečí nehrozí. „Je to tak, v dnešní době jsou děti v době volna častěji doma než venku, což dokazuje i charakter úrazů, které rodiče dětí hlásí nejrůznější tržné a řezné rány, pády ze schodů a s nimi spojené vymknuté kotníky či zlomeniny horních končetin a opaření," doplňuje Šejvlová.

Podle zatím dostupných čísel nebude nejspíš ani toto září výjimkou. Dětských úrazů den od dne přibývá. Lékařské ošetření musí nejčastěji vyhledat školáci ve věku od jedenácti do patnácti let.

Podle statistik Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje však úrazy dětí dominují celé léto a září je jen pomyslnou tečkou za letními radovánkami. „Podle našich statistik dominují především prázdninové měsíce," vysvětluje Stanislav Mackovík, ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Zranění jsou podle jeho slov závislá i na počasí, které právě venku panuje. „Pokud jsou velká tepla, přibývá například úrazů na koupalištích. Když vedra opadnou, vyráží na výlety cyklisté a přibývá naopak zraněných mezi nimi," říká Stanislav Mackovík a pokračuje: „Do statistik se započítávají třeba i autonehody, při kterých dojde ke zranění dětí." Převažují samozřejmě zranění způsobená při různých kratochvílích.