Všichni zadržení delší dobu a ve větším rozsahu páchali trestnou činnost, která souvisela s distribucí omamných a psychotropních látek.

Půl roku práce

Zadržení osob předcházela půlroční práce policistů z Územního odboru Semily. „Ti pečlivě dokumentovali veškeré dění kolem těchto osob a následně naplánovali akci, při které se podařilo nic netušící čtveřici v jeden den zadržet. A to při prodeji většího množství marihuany. Jednoho z pachatelů – 35letého muže – se podařilo zadržet na útěku. Na zadržení dnes již obviněných se podílela Zásahová jednotka z Královéhradeckého kraje," informovala Vlasta Suchánková, mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Ihned po zadržení osob probíhaly domovní prohlídky bytových i nebytových prostor, ke kterým byl přizván i psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Policisté zajistili 350 gramů marihuany a několik desítek tisíc korun.

Hlavním aktérem a iniciátorem výnosného podniku byl 40letý muž. „Ten si přímo v Jilemnici pronajal dva stánky s občerstvením, nejprve na autobusovém nádraží, následně pak i naproti nemocnici, kde kromě potravin a lihovin nabízel i marihuanu. Ve stáncích nejprve prodával sám, pak si „nasmlouval" i prodavačku, kterou rovněž zasvětil do svých praktik. Ta v prodeji drog pokračovala," dodává Vlasta Suchánková.

Kupci se našli

A zájem byl skutečně velký. Každý den byly prodány tři až čtyři dávky, přičemž za jeden gram platili zájemci 250 korun. Jenom za půl roku tak mohl jeden stánek vydělávat na prodeji marihuany odhadem 130 tisíc korun.

Všichni zadržení skončili v policejních celách, přičemž u zadržených mužů podal policejní komisař návrh, aby jejich vyšetřování probíhalo vazebně. Vazba byla ale akceptována pouze u 40letého muže.

Pětatřicetiletý muž a obě ženy, zadržení při zásahu proti distributorům drog v Jilemnici, byly následně propuštěni a jsou vyšetřováni na svobodě.Všechny čtyři vyšetřovatel již obvinil z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Nejvyšší trest hrozí v případě pravomocného odsouzení 40letému, vazebně stíhanému muži a jeho prodavačce, a to až 10 let. Ostatním hrozí nejvýše pětileté tresty.