Podle státního zástupce Pavla Bužgy Barkóci v roce 2005 seznámil předsedu představenstva společnosti Transco plus Břeclav Arpáda Horáka se systémem poskytování nebankovních půjček financovaných z blíže neupřesněných zahraničních zdrojů.

Barkoci utvrzoval Horáka o legálnosti a funkčnosti této činnosti, nabídl mu spolupráci a pro tyto účely také přislíbil zajištění úvěrových zdrojů ze zahraničí v celkové výši nejméně 240 milionů korun. Výplata půjčky zájemcům však byla podmíněna předchozím složením provize a desetiprocentní jistiny z objemu požadovaný finančních prostředků. Jistiny měly být zajištěny vlastními směnkami na vrub složitele. Přitom nikde nezaměstnaný Barkóci věděl, že nedisponuje žádnými kontakty.

„Horák s dalšími osobami po dohodě s obžalovaným začal ve druhém čtvrtletí roku 2005 shánět klienty, od nichž inkasoval desetiprocentní jistiny půjček. Peníze pak předával Barkócimu, který měl finanční zdroje na půjčky obstarat. Obžalovaný však v tomto směru žádné kroky nečinil, peníze si nechal a použil je pro svou potřebu,“ popsal trestnou činnost obžalovaného státní zástupce Pavel Bužga. Celkem bylo v Hradci Králové a na jiných místech regionu podvedeno dvanáct zájemců o půjčku, od nichž Barkóci prostřednictvím Horáka vylákal na složených jistinách 24 milionů korun.

Barkóci v přípravném řízení i při hlavním líčení u soudu obžalobu odmítl. Řekl, že poškozené osoby nezná, že s nimi nikdy nejednal. Tvrdil, že společně s další osobou nabízel na severní Moravě nízké půjčky. Ve východních Čechách se na něho měly postupně nabalovat další zprostředkovatelské osoby, které zneužily jeho jméno. Ty podle Barkóciho měly vybírat vyšší neoprávněné poplatky za půjčky.

Obžalovaný Ivan Barkóci byl v minulosti již několikrát soudně trestán převážně na podvody. Nyní si za stejný trestný čin, který spáchal na severní Moravě, již odpykává ve vězení se zvýšenou ostrahou jedenáctiletý trest, který mu udělil olomoucký vrchní soud.

Královéhradecký státní zástupce Pavel Bužga včera ve své závěrečné řeči navrhl senátu, aby rozsudek vrchního soudu zrušil a aby zvlášť nebezpečnému recidivistovi Barkócimu uložil nový společný trest při horní hranici zvýšené zákonem stanovené trestní sazby, která se pohybuje od deseti do patnácti let.