Velikou naději, že nakonec nebudou muset platit vysokou pokutu, mají členové Stavebního bytového družstva v Trutnově. Vrchní soud v Olomouci totiž potvrdil rozsudek krajského soudu, který zrušil rozhodčí nález vydaný ve sporu mezi SBD Trutnov a společností AZAP o 626 tisíc korun.
Vrchní soud odkázal na relativně nedávnou judikaturu Nejvyššího soudu České republiky. Z ní vyplývá, že není možné, aby takzvaná rozhodčí centra, tedy různé soukromé společnosti založené právě za účelem projednávání sporů v rozhodčím řízení, suplovala a nahrazovala činnost stálých rozhodčích soudů zřízených zákonem.
To je i případ Společnosti rozhodců, kterou spoluvlastní a vede právník Tomáš Vymazal, jenž zároveň v minulosti vystupoval jako právní zástupce společnosti AZAP. „Vrchní soud tím potvrdil naše oprávněné námitky proti tomu, aby spory mezi družstvem a společností AZAP na základě rozhodčí doložky sjednané předchozím představenstvem posuzovali rozhodci výhradně jmenovaní touto společností,“ uvedl předseda představenstva SBD Trutnov Karel Horák a pokračoval. „Spory mezi družstvem a společností AZAP by tak měl rozhodovat běžný obecný soud a nikoliv rozhodce.“
Podle Horáka nyní záleží na tom, zda bude na základě stejných předpokladů přezkoumáván i rozsudek krajského soudu v Olomouci, který projednával pokutu přesahující 17 milionů korun. Soud totiž v dubnu letošního roku rozhodčí nález zrušil, ale právní zástupci firmy AZAP se odvolali.
„Podle toho, jak vrchní soud rozhodl v kauze o zaplacení 626 tisíc korun, předpokládám, že by měl stejně rozhodnout i v případě placení sedmnáctimilionové pokuty, protože se jedná o stejnou rozhodčí doložku. Ale je to soud, takže uvidíme, jak vše dopadne,“ vysvětlil Horák.
Spor Stavebního bytového družstva Trutnov a firmy AZAP se táhne již od ledna 2010. „Na konci roku 2009 jsme pro nečinnost vypověděli firmě AZAP smlouvu, protože nekonala,“ vysvětlil už dříve problematiku sporu Karel Horák a dodal: „Firma se cítila poškozená, podala si žalobu a vypočetla škodu.“ Jednání krajského soudu v Olomouci se na začátku letošního roku účastnila i část družstevníků, někteří s vlastnoručně připravenými transparenty.
Trutnovské bytové družstvo patřilo v minulosti k největším v kraji, mělo více než tři tisíce členů a staralo se o několik tisíc bytů. Téměř všechny družstevní byty jsou v současnosti převedeny do osobního vlastnictví, ve svém vlastnictví má SBD Trutnov asi šedesát bytů.