Šmejdi na ústupu? Kdepak! Stále vydatně útočí na důvěřivé lidi především staršího věku. Okradených a zneužitých seniorů je pořád hodně, pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Neváhají se chovat jako hyeny. Podvodníci rejdí také s úspěchem po internetu, kde jim skáče na špek řada osob.

„Oslovování seniorů pod různými záminkami je fenomén, nejen v České republice,“ poukazuje na nemilou situaci Pavel Horný, koordinátor pro kriminální službu Policie ČR v Trutnově. „Pachatelé jsou schopni z nich vylákat vysoké částky. Působí velice sofistikovaně. Jakmile lidé přicházejí do tak vysokého věku, potýkají se s větší naivitou, často se nechají ovlivnit. Navzdory masivní policejní kampani k tomu stále dochází, případů je pořád dost. Je to opravdu velký problém,“ potvrzuje.

Fatální případy hyenismu

Podle Pavla Horného jsou pachatelé vynalézaví, jejich výmluvnosti starší lidé často podlehnou. Jak se jim bránit? Nenechat si zblbnout hlavu a komunikovat s rodinou. To radí policisté.

„Pachatelé využívají důvěřivosti seniorů, kteří žijí sami. Na tom mají postavenou strategii. Během chvíle jsou schopni z nich vylákat celoživotní úspory,“ upozorňuje trutnovský policejní ředitel Pavel Škandera. „Některé případy jsou opravdu fatální, mnohdy nepochopitelné. Trestná činnost je často tak nelidská, že sami kroutíme hlavou nad tím, čeho jsou pachatelé schopni,“ dodává.

Podvodné e-shopy

Čím dál víc se to hemží podvodnými e-shopy s elektronikou a podezřele nízkými cenami. Nenabízejí možnost platby na dobírku, po zaplacení od zákazníka převodem z účtu zmizí webové stránky zčistajasna ze světa. To je aktuální trik podvodníků.

Počítačová kriminalita se rozjela ve velkém. Policisté na Trutnovsku zaznamenali v uplynulém roce rapidní nárůst případů, souvisejících s trestnou činností na internetu. Zatímco v roce 2018 řešili 27 skutků, loni 106. Nejčastěji šlo o podvody a mravnostní trestné činy jako šíření pornografie, vydírání, sexuální nátlak cestou sdílení intimních fotografií poškozeného na sociálních sítích.

Podle policistů existuje nejlepší zbraň: neposkytovat světu svoje soukromí. A vůbec nesdílet intimní fotografie a osobní údaje. „Někteří uživatelé sociálních sítí odhalují strašně moc. Nejde jen o fotky, adresy, telefonní čísla. Intimní fotografie do virtuálního prostředí nepatří, nezmizí ani s odstupem několika let. Kompromitující snímky můžou teď působit zábavně, ale za několik může být vše jinak,“ varuje preventista a policejní mluvčí Lukáš Vincenc.