Plhal 9. ledna letošního roku odjel se svou sestrou a otcem do Hoděšovic na Pardubicku, kde napadl 45letého Antonína Balcárka. „Opakovaně ho udeřil železnou tyčí přes pravou ruku a do horní části těla. Když se napadený dal na útěk, srazil ho na zem a v úderech tyčí do ležícího poškozeného pokračoval,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Tomáš Žuček. Napadenému Balcárkovi způsobil Plhal otevřenou zlomeninu lokte a řadu podlitin na různých částech těla. Plhal muži také vzal klíče od jeho osobního vozu Škoda Felicia, s nímž poté odjela sedmadvacetiletá sestra obžalovaného domů.

Plhal uvedený den na dvoře hoděšovického statku, kde Balcárek přechodně bydlel, odcizil ze zaparkované skříňové avie různé součásti koňské výstroje a jiné předměty za zhruba 16 tisíc korun.

Obžalovaný u soudu tvrdil, že si felicii a věci vzal do zástavy, dokud Balcárek Plhalovým nesplatí svůj dluh. Balcárkovi Plhal se svým otcem pomáhal při práci v lese a také jim nezaplatil za ubytování a stravu, když u nich bydlel asi tři měsíce. „Opravoval jsem mu auto a kupoval náhradní díly. Vloni v říjnu ale zmizel beze stopy,“ tvrdil obžalovaný Plhal.

Soud jeho počínání překvalifikoval z loupeže na těžké ublížení a na krádež. Svědek, který byl na místě činu, u soudu uvedl, že než odjel pryč, nebyl svědkem, že by obžalovaný násilím vytahoval Balcárka z auta, ani že by ho bil tyčí. Senát uvěřil tvrzení Plhala, že ho Balcárek sám nejdříve napadl, když mu sdělil, že si vzal z jeho avie do zástavy některé věci. „Žádnou písemnou ani ústní dohodu o tom, že bych měl platit za stravu, ubytování a krmení mých koní, jsme neměli,“ oponoval poškozený včera u soudu.

Podle obžaloby měl Plhal osudný den přinutit násilím Balcárka i k sepsání smlouvy na papír, že dluhy vůči Plhalovým vyrovná. „Nic jsem nepsal, ani nepodepsal,“ oponoval poškozený. Soudní znalci však uvedli, že autorem písma i podpisu byl Balcárek. Ten podle dalších svědků se podvodně jako k Plhalovým zachoval i k nim. V současné době Balcárek odpykává trest vězení za krádež zemědělského stroje.

Obžalobě z loupeže původně čelila u soudu i Plhalova sestra Jana. Senát ji však osvobodil. Rozsudek není pravomocný, Miroslav Plhal a státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.