Soud rozhodl, že město vybírá od obyvatel peníze neoprávněně, protože poplatky patří právě provozovateli vodovodní a kanalizační sítě. Radnice sice vypověděla loni VaKu smlouvu, ale protože se provozovatelé proti tomu ohradili a spor není uzavřen, smlouva s městem stále platí.

Zatím jde o první soudní spor. Další jsou zřejmě na spadnutí a vypadá to na precedens. Poplatky za vodu platí v současné době městu více než 80 procent z celkového počtu 3500 obyvatel. Ti všichni mohou být teoreticky žalováni společností VaK, protože se nechovají právně.

U soudu, který proběhl v úterý v Hradci Králové, jednatel VaK Zdeněk Kouba řekl: „Nehodláme žalovat lidi hromadně, protože jsme přesvědčeni, že se do této situace dostali zaviněním města.” Dvorská radnice žádá obyvatele o trpělivost a deklaruje, že splní garanci, danou usnesením ze zasedání zastupitelstva z 8. září tohoto roku tak, aby žádný z odběratelů, kteří mají s městem platnou smlouvu o dodávce vody a odvádění odpadních vod, nebyl poškozen. Garance zaručuje, že město za odběratele přebírá finanční plnění ve všech podobných případech, k jakému došlo u soudu v úterý.

Garanci občanům kvitoval i advokát společnosti VaK Dvůr Králové, Jan Kalvoda. Včera starostka Edita Vaňková předložila Deníku Kalvodovo písemné vyjádření z 27. září, které zaslal zastupitelům Dvora. „Veřejný příslib, který je svým obsahem přistoupením k dluhu, kvitujeme a tímto přijímáme,” napsal advokát Kalvoda.

„Víme, jaký je úterní verdikt, ale nemáme ho samozřejmě stále písemně v ruce. Až bude, pak budeme neprodleně informovat všechny odběratele o postupu, jaký zvolíme. Už předem mohu však říct, že se budeme snažit se Zdeňkem Koubou dohodnout. Hlavně na tom, kolik peněz bude po nás chtít uhradit,” konstatovala starostka Edita Vaňková.

Zároveň však předeslala, že město bude i nadále po VaKu vymáhat platby za nájem vodovodní a kanalizační sítě i čištění odpadních vod.

„Co se týká soudního sporu, který byl v Hradci Králové uzavřen, zřejmě nám nezbude nic jiného, než se s tím smířit, protože možná je v tomto případě už jen eventuální stížnost k Ústavnímu soudu. Ale nechci předjímat, jak dopadnou jednání, která se už od úterý snažíme marně s představitelem společnosti VaK vyvolat. Stále jsme pro mimosoudní vyrovnání,” dodala starostka.

Jednatele Zdeňka Koubu se nám nepodařilo včera kontaktovat ani osobně v dvorské společnosti, ani telefonicky. Připomeňme tedy, že zatímco město chce od provozovatele zaplatit zhruba 50 milionů korun, mimo jiné i za čištění vody, majitel vodárny Zdeněk Kouba požaduje uhradit naopak od města dluhy vůči VaK.

Situace kolem vody je ve Dvoře Králové již řadu měsíců značně problematická. Soudní spory jsou na stole a nikdo si netroufá odhadnout, co nastane dál. Ve hře je i možnost, že by město od jednatele odkoupilo majetek. „Čekáme však na přesnou cenu, kterou by město muselo zaplatit,” dodala Edita Vaňková.

Co také včera zaznělo v ulicích Dvora Králové

Situace, která ve městě nastala po vynesení rozsudku ve sporu s VaK, se dotýká především občanů. Včera jsme několik z nich oslovili a zeptali se na jejich názor. V ulicích zazněly také tyto výroky.

„Platím městu, mám rodinný domek. Vím o tom, že soud město prohrálo. Všechno mám zaplacený, musím přece platit tomu, s kým mám smlouvu. Mně je v podstatě jedno, kolik platím. Hlavně ať si udělají pořádek mezi sebou. To, že se hádají, ničemu nepřispívá,” řekl pan Josef.

„Nejdřív jsme platili společnosti VaK. Nakonec jsem se dohodla se spolumajitelkou, která chtěla vodu platit městu, a smlouvu jsme podepsaly. Pořád jsme doufaly, že spor bude ukončen. Asi třikrát nám přišla dokonce dvojí faktura za vodu, což považujeme za skandální. Nyní platíme už jen městu. Abych řekla pravdu, je to ještě o hodně dražší než u VaKu. Je teda opravdu nechutné, když tohle mají všechno odnášet občané, kteří všechno platí, jen proto, že se ti nahoře někde nemůžou dohodnout. To je ostuda,” postěžovala si jedna z důchodkyň, která nechtěla uvést své jméno.

„O problému víme, bydlí tu ve Dvoře dcera. Když jsme viděli v televizi reportáž od soudu, tak trochu obavy máme, protože ona také platí městu. Ale vedení radnice říká, že vše zařídí, tak musíme věřit,” vyjádřila názor Věra Kulková.

„Zatím před soudem nestojíme. Co vám víc k tomu máme říct? Máme společenství vlastníků, takže tam se rozhodlo. Kvůli ceně nevím. Jednou je drahý ten, pak zase druhý, takže těžko posuzovat, co je lepší. Pokud vím, mělo by to zaplatit město, když prohrálo spor. Tak doufám, že své slovo dodrží,” shodly se paní Jitka a Hana.