Místo za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky ho potrestal za zabití ze strachu či úleku. Jungman musí zaplatit také přes milion korun. Verdikt je pravomocný.

Muž byl již dříve pravomocně odsouzen k desetiletému vězení za vraždu, tento trest ale následně zrušil Ústavní soud. Někdejší policista byl totiž po zrušení verdiktu Ústavním soudem po dvou letech a osmi měsících propuštěn na svobodu.

Hradecký soud ale Jungmanovi již v roce 2010 uložil dvouletý podmíněný trest, a to za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vrchní soud však čin překvalifikoval na vraždu a poslal Jungmana na deset let do věznice s ostrahou. Před dvěma lety rozsudek potvrdil Nejvyšší soud.

Ústavní soud však verdikt zrušil, protože podle něj justice zcela pominula Jungmanovy argumenty a rozhodla o jeho vině bez odpovídajících důkazů. Podle soudu například z žádného z důkazů nelze jednoznačně odvodit, že Jungman potyčku vyprovokoval.

S tím se ale Vrchní soud ve středu opět neztotožnil a Jungmana s konečnou platností odsoudil.

Co předcházelo soudnímu maratonu?
Incident se odehrál v Trutnově. Jungman se v noci dostal do slovní a poté i fyzické potyčky s dalším mužem. Oba byli opilí. Pře skončila střelbou, jeden z výstřelů zasáhl muže do srdce. Jungman tvrdil, že jej poškozený napadl pěstmi a vyhrožoval mu zabitím. Navíc na něj poštval psa bojového plemene. Podle něho tedy šlo o nutnou obranu. Podle předsedy senátu Vrchního soudu Jiřího Lněničky Jungman psa dráždil. „Obžalovaný zásah poškozeného vyprovokoval, byť nečekal, že jeho reakce bude tak rázná," uvedl soudce. Nešlo tedy o nutnou obranu. „Pokud obžalovaný střílel z tak krátké vzdálenosti, musel počítat s tím, že jej může usmrtit," prohlásil Lněnička. Dodal, že expolicista reálně na životě ohrožen nebyl.