Nejhorší situace je v centru. Většinou jde o několikačlenné bandy, které se soustředí na náměstí, ve Smetanových sadech nebo na Husově ulici. „Zrovna nedávno jsme chytili tři dvacetileté, kteří nám vytloukli okna služebny. Každý dostal tisícikorunovou pokutu a náhradu škody. Jenže za měsíc to udělali znovu,“ řekl velitel městské policie Stanislav Nosek. Dopadení pachatelů při činu je však spíše výjimečné, většinou najde strážník až výsledek.

Ten může vypadat různě. Někdy se objeví všechny koše z autobusového nádraží vyskládané vedle sebe na silnici, jindy je zničená značka, jako naposled ve středu. „Památkám se vandalové naštěstí většinou vyhnou, opravu sochy nebo pamětní desky musíme řešit málokdy, ale nové fasády je zjevně lákají,“ doplnila místostarostka Richtermocová.

Řešením by mohl být kamerový systém, který by hlídal několik nejohroženějších míst. „Už před několika lety jsme se snažili získat dotaci, ale peníze prostě nejsou,“ posteskl si Stanislav Nosek s tím, že by to znamenalo i pracovní místa pro hendikepované. Zájem o kamery ze strany města potvrdila i místostarostka Hořic: „Výkyv této kriminality nastane vždy, když děti jednoduše řečeno nemají co dělat,“ uvedla Hana Richtermocová.

Městskou policii rozšíří o dva členy

Místní občané se shodují na tom, že hlavní příčina je ve výchově a využívání volného času. „Rodiče nemají čas, kantoři nemají pravomoce, a je vidět, že benevolence se nevyplácí,“ podotkl Roman Vrťátko z Hořic. Oceňuje však práci městské policie.

„Podle mě by ale mohli dělat víc,“ oponovala obyvatelka Zdeňka Vaškovová, která vkládá naděje hlavně do zdejšího nízkoprahového klubu. Jak vysvětlil velitel policie, od října by měla být městská policie zase o něco připravenější. „Čekáme totiž dva nové kolegy. Tím pádem nás bude osm a s tím už se dá něco dělat,“ dodal Nosek.