I když se do ohrádky pro obžalované postaví vždy někdo jiný, mají tyto případy společného jmenovatele – tím je fakt, že všichni se budou zpovídat z trestného činu podvod.

Progres Invest

V pondělí se před předsedu hradeckého krajského soudu Petra Mráku postaví Pavel Dvořák, který je se svým kolegou Vladimírem Michkem podezřelý z toho, že v polovině devadesátých let minulého století vylákali ve jménu své společnosti Progres Invest od 21 tisíc důvěřivců pod slibem až dvacetinásobného zhodnocení půl miliardy korun. Když zkrachovali, zůstaly jim na účtech pouhé dva miliony.

V září roku 2006 je hradecký krajský soud poslal do vězení. Zakladatele fondu Michka na devět a Dvořáka na 6,5 roku. Jednapadesátiletého Michka však v nepřítomnosti, je uprchlý a dodnes jej nenašel ani Interpol. Tehdy osmačtyřicetiletý Dvořák se pro změnu odvolal a u vrchního soudu uspěl.

„Ullmannovi parťáci“

Ze svých skutků se budou ve středu zpovídat také třiačtyřicetiletý Petr Ullmann, jeho tehdejší přítelkyně, šestadvacetiletá Lucie Zvirotská, a čtyřiatřicetiletá pracovnice v bance Hana Hladišová.

Jsou podezřelí z toho, že během půl roku „vyvedli” z pobočky České spořitelny ve Dvoře Králové nad Labem takřka dvanáct milionů korun. Stačila jim k tomu jen padělaná razítka.

O den později dvojici podvodných kauz doplní Radek Volráb. Ten se měl dopustit podvodů za neuvěřitelných šedesát milionů korun. Měl si půjčovat od desítek soukromých osob, firem i bank, ale nevracel. Peníze lákal pod příslibem vysokého zúročení.

Petr Vaňous