Zloději způsobili minulý rok obyvatelům domů a bytů v České republice škody přes 1,5 miliardy korun. Drží se nejen tradic prostého páčidla, ale jsou i stále vynalézavější a vybavení na progresivní SG metodu vloupání.

„V trutnovském okrese kriminalisté řešili zhruba tři stovky vloupání. Nejčastěji lupiči vykopli či vypáčili dveře, nebo rozbili okno," ohlédla se za rokem 2015 Šárka Pižlová z trutnovské policie.

Nedbalost i drzost

„Hlavně ale všem nenechavcům hraje do karet nedbalost lidí, kteří nemají bezpečnostní dveře, nezamykají a nedbají základních pravidel. Zloději také spoléhají na důvěřivost a nevšímavost, používají převleky a zejména jsou sebevědomě drzí. Ti, kteří umějí používat takzvanou SG metodu, si otevřou dveře do obydlí, nakradou si a někdy za sebou dokonce i zamknou," upozorňuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností.

Seberou cokoli

A zmizet může takřka vše. Příkladem může být nedávno dopadený pachatel který na Náchodsku a Trutnovsku vybral šest domů. „Dvaatřicetiletý recidivista sebral elektroniku a nářadí, nepohrdl ani sušenkami nebo instantními polévkami. Jednomu z majitelů zmizel z chodby dokonce starožitný telefon s mosaznými prvky z období první republiky. Obviněný tak způsobil celkovou škodu vyčíslenou na téměř 140 tisíc korun. K činu se pachatel částečně přiznal a uvedl, že odcizené věci prodal, čímž prý řešil svoji tíživou finanční situaci," přiblížila jedenu z vyřešených sérií krádeží Lenka Burýšková z krajského ředitelství policie.

Hrubá síla při vloupáních stále vede

Kvalitními bezpečnostními dveřmi alespoň třetí třídy, které jsou jediným opravdu funkčním zabezpečením, nebo profesionálním alarmem, je dnes vybaveno zhruba 30 procent objektů.

Páčidlo i bumping

Takhle zabezpečené byty či domy se pak de facto nevykrádají. Do zbylých 70 procent objektů se lze bez problémů vlámat hrubou silou. Je smutnou pravdou, že většina vloupání stále ještě probíhá za pomoci páčidla, vrtačky a kladiva. Dveře bez bezpečnostních prvků jim neodolají a cesta do domácnosti je pak volná.

Ilustrační fotoObvyklé postupy násilného vniknutí nahrazuje některým pokrokovým zlodějům takzvaná SG metoda neboli bumping. K nenásilnému vstupu do bytu či domu potřebují lupiči zhruba 30 vteřin a speciálně upravený univerzální klíč, který si snadno pořídí. „Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že dveře SG metodě neodolají," říká ze zkušenosti Ivan Pavlíček z firmy Next.

Základní pravidla

Ani nejlepší zabezpečení však nepomůže, když lidé nedodržují základní bezpečnostní pravidla, nezamykají, nemají přehled kolik je vyrobeno od objektu klíčů a kdo je má. Problémem také je pokud nekontrolovaně půjčují klíče úklidu, řemeslníkům nebo dalším neprověřeným osobám.

Zloději se již dávno neobávají toho, že jste doma. Je to pro ně naopak často výhoda, protože hned za dveřmi najdou často klíče od auta s dálkovým ovládáním zamykání, které prozradí jeho polohu, peněženku, mobil, doklady a další osobní cennosti. Překvapit zloděje v akci jistě není nic příjemného a stát se může cokoli.

S rostoucí drzostí zlodějů se množí i počty kuriózních krádeží a vloupání za použití převleků. „Vedle prověřených metod, jako jsou převleky za instalatéry, elektrikáře či zaměstnance odečítající vodoměry jsme vloni zaznamenali lupiče převlečené za cyklistu, manažera v obleku nebo kurýra s pizzou. Sázejí zejména na anonymitu větších bytových domů," říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.

SG metoda

Principem SG metody je nenásilné a velmi rychlé otevření zámku pomocí speciálního vyklepávacího klíče. Metoda je nejúčinnější na dveřích, které mají starší zámkové vložky s odpruženým stavítkovým systémem. Zjednodušeně řečeno, zloděj nejprve provede šikovný úder do vyklepávacího klíče. Stavítka se následně posunou do takové polohy, která pachateli umožní nedestruktivní otevření dveří. Nebezpečí metody spočítá v jednoduchosti a technické nenáročnosti. Toto riziko jde ruku v ruce s video-návody na použití SG metody, které jsou volně dostupné na internetu.