"S vidinou výdělku dbal poškozený přesvědčivých pokynů falešného pracovníka, který mu s investicemi pravidelně radil. Muž si dobrovolně nainstaloval a aktivoval do svého notebooku program Anydesk, přes který mu údajný pracovník pomohl se založením bitcoinového účtu. Tímto způsobem získal pachatel vzdálený přístup k jeho počítači a tím i k jeho účtu. Podvedený muž umožnil podvodníkovi přes dálkový přístup provádět z jeho účtu finanční transakce, které osobně potvrzoval ze svého mobilního telefonu. Z účtu mu bylo postupně během půl roku odčerpáno více než 2, 6 milionu korun," popsala mluvčí policie Eliška Majerová.

Ilustrační fotografie.
Na Hradecku znovu řádili internetoví podvodníci, dva lidé přišli téměř o milion

V případě dopadení a prokázání viny pachateli hrozí odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Jak ale mluvčí policie dodala, vyšetřování tohoto typu internetových podvodů je velmi zdlouhavé a ne vždy se podaří pachatele dopadnout. "Dle našich zkušeností ztrácejí lidé v kyberprostoru obezřetnost a nechají s sebou často manipulovat. Bohužel konec bývá většinou stejný, jsou podvodníkem obráni o vysoké finanční částky, které skončí na neznámých účtech v zahraničí," uzavřela.

Internetoví podvodníci často zneužívají bitcoinematy. Vložené peníze pak jsou pak nenávratně pryč. Na tomto v Hradci Králové je pak dokonce policejní varování před podvody.
Falešné weby, bitcoiny či investice. Internetovým podvodníkům naletí i mladí

Po telefonu nikomu cizímu, kromě ověřených institucí

- nesdělujte své osobní údaje;
- nezasílejte ofocené osobní doklady;
- nesdělujte tištěné informace z platební karty;
- nesdělujte kód, kterým by vzdáleně přistupoval k vašemu počítači;
- pokud je k vašemu počítači někdo z nějakého důvodu vzdáleně připojen, tak neprovádějte přihlášení do svého internetového bankovnictví;
- nesdělujte bankovní autorizační SMS kódy, či jiným způsobem cizí osobě neautorizujte platbu.