„Krajští kriminalisté v těchto dnech dopadli a následně obvinili čtyři muže ve věku 32, 34, 34 a 36 let ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy,“ informovala policejní mluvčí Iva Kormošová.

Tři muže, z nichž dva skončili ve vazbě, zatkli s pomocí zásahové jednotky v první polovině června s necelým kilogramem sušiny. Nejstaršího s cizí státní příslušností kriminalisté dopadli v minulém týdnu. „K jeho bezproblémovému zadržení přispěla výborná spolupráce jeho českého zaměstnavatele Škoda Auto - závod Kvasiny, u kterého pracoval 17let. I na tohoto muže soudce uvalil vazbu,“ doplnila Kormošová.

Celé čtveřici kriminalisté kladou za vinu, že jako členové organizované skupiny během sedmi let vyrobili minimálně 50 kilogramů marihuany. Muži měli vzájemně rozdělenou práci, podle policistů s jednoznačným cílem dlouhodobě a opakovaně páchat pokračující trestnou činnost.

Nezvykle přísná bezpečnostní opatření provázejí jednání Krajského soudu v Hradci Králové s mužem, který je obžalovaný z pěstování a prodeje marihuany.
Vypěstoval půl tuny marihuany. Chtěl jsem splatit dluh, hájí se muž z Broumovska

„Češi opatřili na Hradecku a Pardubicku vhodné objekty pro výrobu marihuany, kde nainstalovali pěstební stany, v kterých použili moderní sofistikované technologie s využitím botanických a technických prostředků, soustavy výbojek, ventilační potrubí, vzduchotechniku, filtry a zavlažování,“ popsala policejní mluvčí. Muži skrytě pěstovali vysoce prošlechtěný kultivar konopí s vysokým obsahem kanabinoidních látek, který sušili a připravovali k distribuci.

„Cizinec se na chodu skupiny podílel tak, že řídil, určoval objem výroby a udával čas a místo předání finálního produktu. Po půl až jednom kilogramu si sušinu předávali v různých intervalech a na různých místech u státních hranic s Polskou republikou,“ dodala Kormošová.

Aby muži zabránili svému odhalení, měnili místa jednotlivých předávek a vybírali si odlehlá a neobydlená místa, přičemž odstavili auto a došli na místo pěšky buď v časných ranních hodinách, nebo naopak pozdních večerních.

Nehoda motorkáře s dodávkou nedaleko Jaroměře.
Záchranáři bojovali o život motorkáře. Střetl se s dodávkou, nehodu nepřežil

Policisté při domovní prohlídce zajistili kromě rostlin různého vzrůstu a vybavení k jejich pěstování i 14 kilogramů sušiny, 0,5 kilogramu hašiše v cihličkách, 2,5 milionu korun v hotovosti a investiční zlato a stříbro v hodnotě 0,5 milionu korun. Dále zajistili dvě osobní auta - Porsche a Audi S5 a 2 nemovitosti.

Policisté předpokládají, že prodejem drog si mohli obvinění muži vydělat několik milionů korun. Dle znaleckého posudku do výrobní technologie investovali více než milion korun.

„Jelikož čtveřice působila jak v České tak i Polské republice, hrozí ji trest odnětí svobody na 10 až 18 let,“ uzavřela policejní mluvčí Iva Kormošová.