„Pokud se nic mimořádného nestane, budeme se snažit, aby závěrečné návrhy byly třeba už v červnu. Předvolaných lidí je však hodně, může to trvát i déle,“ řekl včera Deníku předseda senátu Luboš Sovák.

Podle obžaloby mělo jedenáct čelních představitelů fondů Trend a Mercia v letech 1995 až 1997 různými nezákonnými machinacemi převést z portfólií fondů akcie nejcennějších firem na jiné společnosti. Tím měli akcionářům způsobit škodu za více než 1,4 miliardy korun. Ze spáchání trestného činu se u krajského soudu zpovídá deset mužů, proti jedenáctému obžalovanému Miroslavu Vlastníkovi je proces veden jako proti uprchlému.

Nejdelšího hlavního líčení v historii hradeckého krajského soudu se pravidelně účastní jen bývalý šéf fondu Trend Miroslav Hálek. Ten jako čelný představitel společnosti Královéhradecká brokerská fond Trend v roce 1995 odkoupil za téměř 200 milionů korun od jeho zakladatelů – hudebníků Michaela Kocába a Martina Kratochvíla. Včera u soudu vypovídala bývalá právnička ministerstva financí Jarmila Hanzlová. „Do styku s fondy Trend a Mercia jsem nepřišla. Vím ale, že tam nějaké problémy byly,“ tvrdila.

„Ministerstvo financí nezákonně zablokovalo účty fondu Trend. V okamžiku, kdy jsem po ministerstvu požadoval náhradu škody ve výši zhruba 200 milionů korun, ministerstvo financí uvalilo na Trend nucenou správu, opět nezákonně,“ uvedl včera u soudu Miroslav Hálek.