„Soud čeká zejména na doplnění znaleckého posudku z oboru ekonomie, který vypracovala v přípravném řízení vysoká škola ekonomická. V té době měla k dispozici asi devět tisíc stran materiálu, které měla prozkoumat a zpracovat. Na základě zadaných otázek se nyní musí vyjádřit ke skutečnostem, které vzešly v přípravném řízení a při hlavním líčení. Jde o ekonomické záležitosti, které se musejí aktualizovat. Vysoké škole to bylo zadáno vloni na přelomu května a června, doplněk by měl být hotový do konce letošního března,“ řekl včera Michal Strnad.
Podle mluvčího soudu je doplněk znaleckého ekomomického posudku v případu klíčový. „Vzhledem k tomu, že se soudu podařilo postupně vyslechnout svědky navržené státním zástupcem či obhajobou, mohli bychom se během letošního roku, třeba i v jeho polovině, dočkat rozsudku,“ dodal Strnad.
Podle obžaloby se jedenáct manažerů dopustilo v letech 1995 až 1997 vytunelování investičních fondů Trend a Mercia. Akcionářům tímto jednáním způsobili škodu za více než 1,4 miliardy korun.
Obžalovaní měli nezákonnými machinacemi z portfólií fondů převést akcie nejcennějších firem na jiné společnosti. Šlo hlavně o převod 56 procent akcií společnosti Kotva, jež skončily na účtu jedné kyperské firmy. Tu hlavní obviněný, Miroslav Hálek, založil a dokonce ji měl řídit i po svém zat〜čení z vazební věznice. Případem, který je nejdelším procesem v historii krajského soudu, se hradecký senát zabývá od ledna 2006. Mnohokrát odročováného hlavního líčení se účastní z obžalovaných převážně jen Miroslav Hálek. Ostatní zastupují jejich obhájci. Bylo tomu tak i včera, kdy vypovídal soudní znalec pro oceňování cenných papírů a obchodování s nimi. Pokud soud uzná manažery vinnými z vytunelování investičních fondů, hrozí jim až dvanáct let vězení.