Neočekává se však, že soud vynese rozsudek. To nebude nejspíš dřív jak v polovině roku. V úterý by měl však padnout verdikt v ostře sledovaném sporu Ivy Dymešové z Jičína, která žaluje nemocnice v Jičíně a Hořicích o celkem 1,2 milionu korun. A to za zmrzačení při jejím vlastním porodu před 46 lety. Tvrdí, že jí dětský lékař roce 1962 krátce po porodu špatně odřízl pupeční šňůru, do rány se dostala infekce a způsobila jí rozsáhlé záněty. Má ochrnutou levou ruku, bere čtyři tisíce částečného invalidního důchodu a nemůže najít práci.

Právník Dymešové je už předem smířen s neúspěchem, ale hodlá žalobu hnát výš. Nemocnice vinu odmítají. Podle jejich advokátů jako akciové společnosti nejsou nástupkyněmi tehdejších „příspěvkovek“. A sází také na promlčení tříleté lhůty. Dymešová totiž první právní kroky podnikla v roce 2001, žalobu ale podala až v roce 2005.

„Dříve se s tím nedalo nic dělat, člověk byl rád, že má děti a všechno nějak funguje. Zdravotní problémy se mi však stupňují,“ vysvětluje Iva Dymešová, proč se začala soudit až v 46 letech. V programu soudu na tento týden nechybí také líčení s obviněnými z trestných činů zneužívání informací v obchodním styku, řešit se budou i úvěrové podvody či padělání a pozměňování peněz.