Na webu Nejvyššího státního zastupitelství o tom informoval mluvčí Petr Malý. Podat dovolání v neprospěch obviněných navrhl krajský státní zástupce v Hradci Králové. Navrhované dovolání směřovalo proti zprošťujícímu rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, které následně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Alan Tomášek u soudu
Krkonošská kauza: Starosta Pece i bývalý ředitel KRNAPu nevinní, potvrdil soud

Odvolací vrchní soud začátkem května pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška nebo bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Jana Hřebačky. Dovolání je mimořádný opravný prostředek. "Na základě důkladného posouzení věci dospěl nejvyšší státní zástupce k závěru, že návrhu krajského státního zástupce je namístě zčásti vyhovět," uvedl mluvčí.

Osvobozující rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové v krkonošské kauze. Jeden z obžalovaných, starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.
Kriminalizace nebyla férová, šlo o lidskou dehonestaci, zaznělo po rozsudku

V případu čelila obžalobě skupina osmi fyzických osob a jedné osoby právnické, a to pro dva skutky. První spočíval ve zřízení údajně nezákonného úložiště zeminy na území národního parku, podle obžaloby šlo o přečin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Druhý skutek se týkal získání dotace pro projekt Herní krajiny PecKa, kvalifikovaný byl jednak jako dotační podvodu a jako poškození finančních zájmů Evropské unie, oba ukončené ve stadiu pokusu, a jednak jako zneužití pravomoci úřední osoby. Krajský státní zástupce se ve svém návrhu dovolání neztotožnil se zprošťujícím rozhodnutím soudů obou stupňů ohledně pěti fyzických osob a u právnické osoby.

V případě zprošťujícího rozhodnutí pro první skutek podle mluvčího bylo nutné závěry soudů akceptovat jako správné. Pokud jde o druhý skutek, nejvyšší státní zástupce se ztotožnil se závěrem soudů, že se obvinění nedopustili zneužití pravomoci úřední osoby.

Krkonošská kauza - z úterního soudního líčení...
Soud osvobodil starostu Pece Tomáška i všechny aktéry krkonošské kauzy

"Podle nejvyššího státního zástupce však soudy u tohoto skutku dostatečně nevyhodnotily tu podstatnou část jednání některých obviněných, která spočívala v úmyslném předkládání nepravdivých dokladů v souvislosti s žádostí o poskytnutí dotace v řádu několika desítek milionů korun na realizaci předmětného projektu, a to částečně z prostředků rozpočtu České republiky, částečně z prostředků Evropské unie," konstatoval mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Tato část jednání podle nejvyššího státního zástupce naplnila skutkovou podstatu pokusu o dotační podvod a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie a v tomto rozsahu nejvyšší státní zástupce považuje zprošťující rozhodnutí soudů obou stupňů za nesprávné. Tento závěr se podle mluvčího týká čtyř z osmi původně stíhaných obviněných fyzických osob. Nejvyššímu soudu proto v dovolání nejvyšší žalobce navrhuje, aby v dotyčné části rozhodnutí soudů obou stupňů zrušil a věc vrátil Krajskému soudu v Hradci Králové k novému projednání a rozhodnutí.

Vizualizace
V Peci pod Sněžkou vyroste krytý bazén, parkovací dům či nové lanovky