Soud obžalobu označil za chaotickou a hloupou. Informovala o tom ČTK. Odvolací soud tak dal zapravdu královéhradeckému krajskému soudu, který obžalované osvobodil loni v listopadu. Poté, co se proti rozsudku odvolal státní zástupce a jeden z obžalovaných, se kauza dostala k Vrchnímu soudu.

Státní zástupce vinil osm lidí a jednu firmu z poškození životního prostředí a pokusu o dotační podvod nebo poškození zájmů Evropské unie. Mezi obžalované patřili starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek nebo někdejší ředitel Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Krkonošská kauza - z úterního soudního líčení...
Soud osvobodil starostu Pece Tomáška i všechny aktéry krkonošské kauzy

Žaloba byla rozdělena do dvou částí. V první žaloval státní zástupce část obžalovaných z poškození a ohrožení životního prostředí. V roce 2016 měla těžká technika ve stovkách případů jezdit do ochranného pásma zdroje pitné vody horní Úpy kvůli skladování zeminy se zbytky stavebního materiálu na pozemcích KRNAP. Obžalovaní nic takového u soudu nepopírali, ale nešlo podle nich o porušení zákona. Poukazovali navíc, že zemina se na zmíněném pozemku opakovaně skladovala i dřív.

V druhé části kauzy pak měl starosta Tomášek se svými podřízenými v součinnosti s pracovníky Správy KRNAP a jednatelem společnosti Mega Plus Petrem Hynkem zosnovat dotační podvod. Podle žalobce úmyslně uvedli nepravdivé údaje, aby mohl projekt Herní krajina Pecka získat neoprávněnou dotaci bezmála 33 milionů korun. Město nakonec kvůli obvinění ani o žádost nepodalo a údajné zločiny z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie hodnocené soud řešil ve stádiu pokusu.

„Necítím se vinen, pokud jsem se dopustil nějaké chyby, tak jen ve snaze zlepšit místo, kde žiji. Nevěděli jsme o nedodržení podmínek dotace,“ řekl starosta Pece Alan Tomášek u krajského soudu při své výpovědi.

Obžalovaný starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek u krajského soudu.
Starostovi Pece pod Sněžkou hrozí vězení. Soud řeší krkonošskou kauzu

"Skutky popisované v obžalobě nejsou trestným činem," okomentoval loni rozhodnutí senátu královéhradeckého krajského soudu jeho předseda Petr Mráka. Vrchní soud v pátek na rozhodnutí hradeckého senátu neshledal nic nezákonného. Soudce uvedl, že jednání zúčastněných osob, které směřovalo k naplnění prospěšného cíle bylo naprosto hloupě a zbytečně kriminalizováno obžalobou.

Vyšetřování případu začalo na podzim 2018, původně bylo obviněno devět lidí, ale jeden z nich během vyšetřování zemřel. Soudní líčení bylo zahájeno v září roku 2020. Většina osob byla spojena s městským úřadem v Peci pod Sněžkou nebo Správou Krkonošského národního parku.

Odvolání podal vedle státního zástupce i Jan Hřebačka, který se domáhal výroku, že se popsané skutky vůbec nestaly. Vrchní soud však podle ČTK v pátek obě odvolání zamítl jako nedůvodná.