Zbili seniora a sebrali mu telefon. Sedmašedesátiletému muži nepomohl ani občanský průkaz. Devětadvacetileté ženě hrozí trest odnětí svobody od dvou do deseti let, sedmadvacetiletému muži až tříletý trest vězení a o deset let staršího muže může soud poslat až na dva roky za mříže.

Kolem půl jedenácté přišel do obchodu muž s rouškou přes ústa, který se zaměstnanci prodejny jevil jako osoba mladší 65 let. Zaměstnanec tedy muže upozornil na nařízení a zabránil muži v samotném vstupu do prodejny.Vše kvůli incidentu, který se odehrál již 19. března před marketem Albert v Semilech, tedy první den, kdy začala platit vládní opatření pro nákupy seniorů nad 65 let. V době od 10 do 12 měly velké obchody sloužit výhradně seniorům.

Muž se zaměstnanci prodejny snažil prokázat svým občanským průkazem. „To ale vedlo ke vzájemné vyhrocené situaci a následnému fyzickému napadení zákazníka ze strany zaměstnance, přičemž mu druhá zaměstnankyně vytrhla silou z ruky mobilní telefon. Poté se do konfliktu zapojil ještě i další zaměstnanec prodejny, který také zákazníka fyzicky napadl,“ přiblížila mluvčí krajské policie Vladimíra Šrýtrová.

Občanský průkaz přitom může po občanovi požadovat jen policista nebo strážník městské policie, jiné osoby jen v případech, že je k tomu stát oprávní.

Zlomená lípa ve Dvoře Králové
Zřejmě neměl co dělat, tak vandal zlomil mladou lípu

Na základě vyhodnocených kamerových záznamů a výslechů zahájil policejní komisař trestní stíhání celkem tří osob, všechny pocházející ze Semilska. Ženě, která se zmocnila mobilního telefonu, ze spáchání zločinu loupeže, dále muže obviněného ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví a druhého muže obviněného ze spáchání přečinu výtržnictví.

Napadený muž incident popsal pro server idnes.cz. „Mám zlomené žebro, podlitiny na hlavě a ve tváři a odřeniny na několika místech,“ vypočítal.

Policisté přitom od začátku pracovali s informací, že incident byl vzájemný. To však popřely jak záběry kamer, tak výpovědi svědků.

Společnost Albert se za incident omluvila. „Od činu se striktně distancujeme, zaměstnanci budou propuštěni,“ sdělil mluvčí společnosti Jiří Mareček.

Vláda České republiky vydala opatření, které s účinností od 14. března 2020 zakazuje kromě několika výjimek maloobchodní prodej a prodej mnoha služeb v provozovnách.

Ilustrační foto
Napadení v prodejně s potravinami