Podnikatel Mandys byl cestou ráno do svého zahradnictví brutálně zbit. Skončil na JIP královéhradecké fakultní nemocnice, kde musel být operován. Utrpěl několik zlomenin rukou, nohou, má pohmožděný bérec a poraněné oko. Naštěstí je mimo ohrožení života.

Kým byl zmlácen? A proč?

Mandys má s poloruskou firmou, která v jeho těsném sousedství vlastní ostře střežený zámeček, spory. Případy škůdcovství a vandalismu, které Mandys nahlásil, však policie v Hostinném řešila bez výsledku. Až nyní, kdy šlo Mandysovi o život, případ převzala trutnovská kriminálka.

Za celou kauzou může stát dlouhodobý spor o přístup do Mandysova zahradnictví. V první polovině roku poloruská firma Ventus – Česko, s.r.o., majitel zámečku, areál zcela uzavřela, mimo jiné pomocí ostnatého drátu. Návštěvníci zahradnictví se musí nejprve domluvit s ochrankou. Přístupovou cestu přitom Ventus vlastní jen z poloviny, druhá polovina patří obci. Vzdát se svého pozemku, na kterém vybudoval zahradnictví, ale Mandys nechce.

Podle informací Deníku je zbití Mandyse jen vyvrcholením předchozích potyček. Sadbu v zahradnictví údajně někdo postříkal neznámou chemikálií, což způsobilo stotisícovou škodu, rozbil okna či spustil malotraktor z kopce.

Deník zjišťuje stanovisko poloruské firmy. Její jednatel je však nyní na služební cestě v zahraničí. Olešničtí však mají z obyvatel zámečku strach. „Ježíšmarjá, s těma raději nic nemít. Podívejte se na ty žiletky kolem, to je jak kolem pevnosti,“ děsil se muž, jedoucí na kole.

Policie zatím mlčí. „Komisař případ šetří jako ublížení na zdraví. S ohledem na vyšetřování se více nebudeme vyjadřovat,“ řekla Věra Krejčová, trutnovská policejní mluvčí.

V pondělí přineseme další podrobnosti.