Je to skok, zkrátka velký posun. Žena, která byla odsouzena za podvody k pět a půl roku dlouhému vězení, uspěl s odvoláním. A to velmi výrazně.

Romanyia Havelková, podnikatelka z Hradce Králové a Jaroměře, dostala nakonec pouze podmíněný trest. Rozhodl o tom Krajský soud
v Hradci Králové.

Havelková vlastnila několik trafik v Hradci i Jaroměři. „Zadlužila se z podnikatelské činnosti a nevěděla, jak  z toho ven," upozornil svědek Jiří Burda, který se snažil Havelkové pomoci spletenec dluhů vyřešit.

Jenže žena řešila problémy podvody. Brala si totiž jednu půjčku za druhou, zainteresovala do všeho své známé, které dokázala přesvědčit, aby si vzali úvěry. Pak jim tvrdila, že je bude splácet.

Jenže to se ve všech případech nestalo. „Způsobila škodu velkého rozsahu," vysvětlil státní zástupce Jiří Viesner. „Vytloukala klín klínem."

„Moje příjmy ale mohly půjčky pokrýt," ohradila se u soudu Havelková.

„Často si chodila do banky půjčovat - a to i v doprovodu jiných osob. Ty si půjčovaly pro ni," popsala jedna z pracovnic České spořitelny, jak akce vypadaly.

„Lákala další a další lidi. Stavěla se do role úspěšné podnikatelky prezentující značný majetek," doplnil státní zástupce Viesner. „Bylo to vytloukání klínu klínem," zhodnotil chování nyní čtyřiapadesátileté ženy.

Havelková už byla v minulosti dvakrát trestaná, vždy dostala podmínku. Měla také zakázáno provozovat prodejny s novinami a tabákem. Tentokrát dostala zákaz provozovat živnost na celých osm roků.

Havelkové hrozilo až desetileté vězení, protože síť půjček byla velmi složitá. Žena se měla podvodně zachovat celkem v jedenačtyřiceti případech.

Scénáře byly dva. Buď si finance půjčila od důvěřivců přímo, nebo je zavedla do některého peněžního ústavu, kde si vyjednali úvěr. Ten jí záhy předali s tím, že ho ona bude splácet. Ale to se nestalo.

Havelková podvedla i své známé. Pokaždé to skončilo stejně, jak popsala svědkyně Lydie Jeřábková.

„Paní Havelková se mnou došla do spořitelny, kde mi pomohla zařídit půjčku 200 tisíc korun," vykládala. Peníze odsouzené ihned předala, nikdy z nich neměla ani korunu. Havelková slíbila, že je bude splácet. „Ale už na sklonku roku 2009 docházelo k problémům s placením. A od listopadu 2013 všechno hradím sama," doplnila Jeřábková.

Obrala kamarádku, byla z ní prodavačka
Byly známé, možná ještě bližší. „Nějakou dobu jsme se kamarádili," vzpomínala Hana Hašková na dobu před pár lety, kdy začal její vztah s obžalovanou. V jejím případě byla Romanyia Havelková obžalována hned
v pěti bodech.
Známost s Havelkovou se nakonec Haškové moc nevyplatila.
„Udělala ze mě prodavačku ve své trafice," popsala žena, jak se jejím prostřednictvím dostala Havelkové k jednomu z mnoha úvěrů, jež si nabrala u rozličných bank. A které pak nesplácela.
Hašková si půjčila od banky 200 tisíc - a poté i další částky - a hned před peněžním ústavem je předala Havelkové. Ta poté slíbila, že bude úvěry splácet, jenže tak to rozhodně nebylo. „Od poloviny roku 2012 nic nezaplatila," podotkla svědkyně. Od té doby se snaží umořovat dluh sama a také vystoupila u soudu.