Řízení pod vlivem alkoholu je problémem lidí ve věku mezi 18 a 30 lety

Potvrzují to slova tiskové mluvčí jičínských policistů Hany Klečalové: „Poznáme to podle bledé pleti, červených očí, rozšířených zorniček, ale i podle pocení, pachu dechu nebo zvláštního chování,“ vysvětlila Klečalová. Mezi zvláštní chování patří například rozesmátost řidiče.

V loňském roce policisté na Jičínsku odhalili osm takových případů. Rok 2009 hlásí už 39 hříšníků, kteří řídili pod vlivem drog. Stoupající číslo je způsobeno i skutečností, že nyní se testy používají mnohem více. I přesto faktem zůstává, že provinilců přibývá.

„Určitě jich je čím dál více a především se jedná o mladší generace. Případy se pohybují v rozmezí od 18 do 30 let,“ řekla Klečalová. Samotný test na sliny stojí několik stovek, policisté si však podle jasných znaků ověří, zda jej zastavenému dát či nedat.

Je pravděpodobné, že rodině s dětmi se to vyhne. Ne tak mladíkovi, který má automobil polepený samolepkami, hraje v něm hlasitá rytmická muzika a po voze se povalují například kuřácké potřeby (dlouhé cigaretové papírky, nůžky, filtry a další). Náznakem je i účes. Například dready.

Pokud se předložený test ukáže jako pozitivní, policisté vyzvou řidiče, aby se zúčastnil lékařského vyšetření, které spočívá v odběru krve i moči.

Tím na Jičínsku odpadá tolik diskutované téma, že v moči se dají prokázat pouze neaktivní metabolity THC (látka, kterou obsahuje marihuana), a ne aktivní. To znamená, že člověk mohl kouřit „trávu“ týden před řízením, a močová zkouška to stejně ukáže. Jedině krev však dá jasnou odpověď, zda požil tuto drogu před jízdou.

Pokud je i po lékařském vyšetření jasné, že řidič si drogu vzal, řeší jeho čin správní orgán jako přestupek. Hrozí mu pokuta od 25 do 50 tisíc korun a navíc vyfasuje sedm bodů. O řidičský průkaz přijde až na dva roky.

Kouření marihuany se stále více rozšiřuje především mezi mladými. Chování je ovladatelnější než pod vlivem alkoholu a ráno z ní nebolí hlava. Při řízení však zpomaluje reakce řidiče, ten hůře vozidlo ovládá a nechá se lehko rozptýlit. Ukázal to nedávný test jednoho z deníků.