K činu došlo v loni v říjnu v Heřmánkovicích na Broumovsku. Devětadvacetiletý Jan Školník, který má čin na svědomí, odešel od soudu s podmínkou. A zaplatit musí 60 tisíc pokuty.

Milovník zvířat v akci

Obžalovaný Jan Školník u soudu plakal, a tvrdil že činu lituje. Sám se přitom označil za milovníka zvířat, který by jim neublížil. Jeho skutečné chování, má však prvky hororu. „Po klisně střílel nejdříve z malorážky a to směrem do čela. Kulky vystřelené ze vzdálenosti tří metrů, se ale odrážely. A i když zvíře začalo krvácet, dál se pohybovalo po pastvě,“ popsal počínání muže soudce Pavel Ruml. „Proto proti klisně opakovaně použil zřejmě „nastřelovačku“ na hřeby, nebo jí hřeby vtloukal do hlavy.

Zvířeti tak způsobil kulaté rány v lebce o průměru pět a hluboké dvacet milimetrů. Když ani tomu nepodlehlo, vzal na pomoc kalač, což je kombinace sekery a kladiva. A zvíře opakovaně bil do hlavy,“ popsal Ruml. Zvíře tak utrpělo roztříštění čelní kosti s rozsáhlým krevním výronem. A taky zhmoždění mozku. „Takovým zraněním pochopitelně podlehlo,“ dodal soudce. Muž pak klisnu bez povolení zakopal do mělké jámy, a to na soukromém pozemku. Otřesný případ oznámili sousedé. A to hlavně proto, že jeho svědky, byly dokonce i děti.

Kobylu jsem litovala, tvrdila majitelka

Vše přitom začalo nevinně. O utracení údajně vážně nemocné kobyly, požádala obžalovaného jeho bývalá přítelkyně Kateřina Šimková. A ta pak i u soudu vysvětlovala, proč nepřivolala veterináře. Nejdříve tvrdila, že nebyl žádný v dosahu. A podle ní bylo třeba rychlého utracení. To však soud vyvrátil s tím, že utracení nebylo akutní. Pak žena přišla s tím, že ke klisně měla citový vztah. „Nechtěla jsem, aby kůň skončil v kafilérii. Toužila jsem mít ho doma zakopaného v zahradě,“ uvedla. Proč si však nesehnala povolení, nedokázala vysvětlit. Nejen usmrcení koně, ale ani jeho zakopání tak nebylo v pořádku. „Obžalovaný si počínal neomluvitelným způsobem. A do věci se pustil přesto, že s porážkou hospodářských zvířat neměl žádné zkušenosti,“ řekl soudce.

Malorážka, nebo jateční pistole?

Tragický, na pohled však jednoduchý případ, se v podání obžalovaného proměnil v detektivku. Základní otázka totiž zněla, čím zvíře usmrtil. Původně tvrdil, že použil malorážku. Po pitvě se však ukázalo, že ta to být nemohla. Otvory v lebce totiž neobsahovaly žádný zbytek projektilu. Další pochybnosti přidal i balistik. „Velikost otvorů neodpovídá kulce z malorážky. A ani by nezpůsobila tato zranění,“ uvedl znalec Miroslav Maštálka. V té době však obžalovaný měl po ruce už i další verzi. Na zvíře údajně použil jateční pistoli. Ani s tím však neuspěl. I tuto verzi, znalec vyloučil. „Velikost otvorů v lebce o průměru pět milimetrů nemohla vzniknout s jateční pistolí. Její trn má dvojnásobnou velikost. Otvory tedy musely způsobit předměty podobné trnu. V úvahu připadá použití trnu a palice. Pravděpodobnější ovšem je, že byl použit přístroj na principu vstřelovacího zařízení, třeba "nastřelovačka" hřebíků,“ dodal.

Případ je bezprecedentní, řekl státní zástupce

„Ten způsob usmrcení koně hodnotím jako zvlášť trýznivý a případ považuji z mého pohledu za bezprecedentní,“ sdělil státní zástupce Radim Faltus. „V poslední době roste počet trestných činů spáchaných vůči zvířatům, a to bez ohledu na to, zda jsou hospodářská, nebo domácí,“ dodal.

„Je dobře, že to medializujete, protože lidi by neměli dělat co neumějí,“ míní balistik Miroslav Maštálka. „Utracení zvířete, mají svěřit odborníkům. To co se stalo, je pouze důsledek neodborného počínání,“ dodal.

Závěr soudu byl jednoznačný. Obžalovaného Jana Školníka potrestal za přečin nedovoleného ozbrojování a týrání zvířat osmi měsíci podmínečně. K tomu přidal pokutu ve výši 60 tisíc. „Pokud pokutu nezaplatí, může počítat se třemi měsíci vězení,“ dodal soudce.

Jiří Máslo