Je mu šestadvacet, od osmnácti let byl na svobodě pouhých šedesát dnů. Trest mu skončí, až mu bude jedenasedmdesát. Na svobodu se však už podle všeho nikdy nedostane.

Patrik Kónya byl včera Krajským soudem v Hradci Králové odsouzen na třicet let za brutální napadení spoluvězně ve Valdicích. Tam si odpykává dvacetiletý postih za vraždu otčíma. Tresty se sčítají, to značí, že třicetiletý začne běžet za patnáct let, kdy mu skončí ten současný.

A po jeho vypršení ho čeká takzvaná zabezpečovací detence, protože u něj není podle znalců možná náprava. Podle jeho obhájce je však uložena 
v rozporu se zákonem, Kónya totiž není duševně nemocný.

„Ale s třicetiletým trestem byl srozuměn předem," vysvětlil advokát Jiří Šlenc, proč se jeho klient po rozsudku neodvolal. „Vadí mu detence, protože jeho takový životní cíl v uvozovkách je, že nechce umřít ve věznici, ale mezi lidmi," doplnil Šlenc.

Proč nepadlo doživotí?

Kónya byl u soudu značně roztěkaný. Jenže není divu, bylo jasné, že ho nemine výjimečný trest. Doživotní rozsudek nepadl jen kvůli tomu, že napadený muž nezemřel. „Nebezpečnost odsouzeného je taková, že bylo třeba uložit výjimečný trest. Pro doživotí však nebyly splněny podmínky," prohlásil předseda senátu Miroslav Mjartan.

Napadený muž je však výrazně poznamenaný. Útok se stal v březnu minulého roku, on je pořád na lůžku. Navíc přišel o levé oko a měl několik zlomenin lebky.

Také proto se soudcem nesouhlasila státní zástupkyně Lenkia Faltusová. „I u pokusu vraždy ho lze uložit, proto jsem doživotí navrhovala. Zaprvé už byl za zvláště závažný zločin vraždy odsouzen, za druhé jsou splněny všechny podmínky pro uložení doživotního trestu," objasnila.

Odsouzený vysvětloval útok psychickým stavem. Trpěl depresemi a nějakou dobu neužíval léky. „Po napadení se mi ulevilo," přiznal. „Ale neplánoval jsem to. Myslel jsem si, že kladivem rozbiju toaletu nebo umyvadlo." Místo toho málem ubil spoluvězně, který byl na záchodě. „Pak mám najednou výpadek paměti," tvrdil však.

Je to cynické, ale bude mít dost času vzpomínat…

Nejen Kónya. Kdo také dostal 30 let?

Červen 2013: Trest 30 let vězení si vyslechl Petr Gola z Pržna na Frýdecko-Místecku, který ubil svou manželku. S jejím tělem a čtyřmi dětmi ještě několik dní žil v domě. V srpnu 2013 mu olomoucký vrchní soud trest snížil na 22 let, což následně potvrdil 
i Nejvyšší soud.

3. prosince 2013: Vrchní soud 
v Praze zmírnil trest Zbyňku Prokopovi, který brutálně zavraždil mladý pár v pražské Krči. Místo doživotí mu odvolací soud vyměřil 30 let.

11. února 2014: Ostravský krajský soud poslal do vězení na 30 let Radka Větráka, který byl obžalovaný z vraždy rodičů své bývalé přítelkyně. Loni v listopadu Nejvyšší soud odmítl Větrákovo dovolání.

10. března 2014: Trojici mužů obžalovaných z loupežné vraždy manželského páru z Bohumína na Karvinsku odsoudil Krajský soud v Ostravě k doživotí a výjimečným trestům 30 a 27 let vězení. Verdikt loni v červnu potvrdil rovněž olomoucký vrchní soud.

4. prosince 2014: Vrchní soud potvrdil v kauze Švábova gangu únosců podnikatelů dvě doživotí. Michaela Švába a Libora Skopalíka poslal na doživotí do vězení Městský soud v Praze 18. července. Údajného přímého vykonavatele vražd Petra Klementa potrestal soud 30 lety a spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova 20 lety vězení. Zbývajícím třem obžalovaným soud tresty zmírnil na čtyři až osm let.

28. ledna 2015: Za vraždu osmdesátileté ženy ze Štarnova na Olomoucku potrestal olomoucký krajský soud jejího syna Leopolda Ťuku výjimečným trestem
30 let vězení.