Vynesení rozsudku sledovali bývalí známí a současně oběti květnového řádění šestatřicetiletého recidivisty. Když eskorta odváděla Jakuba M. ze soudní síně, krátce se muži, kterého málem zabil, omluvil.
„Já jsem chtěl, aby dostal 15 let,“ řekl následně sedmatřicetiletý M. O., který bodnutí do krku přežil jen díky rychlé pomoci lékařů.
K soudu přišel i padesátiletý B. E., kterého Jakub M. brutálně zbil: „Z ničeho nic napadat lidi pod vlivem alkoholu a drog, to si myslím, že je špatně. To, co provedl, ohrozilo spoustu lidí okolo. Byly tam i děti. Choval se jako zvíře,“ řekl padesátiletý muž, kterého Jakub M. loni v květnu zmlátil takovým způsobem, že skončil na čtyři týdny v nemocnici. „Ať to ustojí. Když si to uvařil, ať si to sní,“ okomentoval výši rozsudku B. E.

Předseda trestního senátu Luboš Sovák poslal muže z Vrchlabí do vězení se zvýšenou ostrahou. Současně mu nařídil protialkoholní a protidrogovou léčbu. Nahradit má také výlohy na léčení svých dvou obětí, celkem se jedná o 315 tisíc korun. Jakub M. si ponechal lhůtu pro odvolání, státní zástupkyně se práva na odvolání vzdala.
Sérii zločinů spáchal šestatřicetiletý recidivista loni v pátek 12. května během několika hodin na autobusovém nádraží ve Vrchlabí. Cílem jeho útoků se stali tři lidé – dva muži a žena. Nejdřív vyhrožoval útočník smrtí své známé po telefonu, poté osobně s nožem v ruce. Ženě se podařilo utéct. V tentýž den také násilník brutálně zbil tehdy devětačtyřicetiletého muže, který skončil na čtyři týdny v nemocnici.

Nakonec se Jakub M. dopustil vraždy ve stádiu pokusu. „Došlo k napadení mezi dvěma muži. U muže, který druhého sedmatřicetiletého napadl nožem, jsme zjistili 1,7 promile alkoholu v dechu,“ popsala nejvážnější zločin Jakuba M. loni na jaře policejní mluvčí Iva Kormošová.

Podle obžaloby došlo k útokům bez zjevného důvodu. „Poškozeného bodl nožem s délkou čepele 9 centimetrů do krku,“ uvedla před hradeckým soudem státní zástupkyně Lenka Faltusová.
Pobodaného musel okamžitě převést vrtulník do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Lékaři muži zachránili život.

Recidivista Jakub M. doznal před senátem krajského soudu vinu v plném rozsahu a žalobkyně mu navrhla 12 let vězení. | Video: Deník/Jiří Fremuth

Jakub M. před hradeckým soudem ani nevypovídal. Předem souhlasil s obžalobou a v plném rozsahu doznal své skutky. Na výzvu předsedy senátu Luboše Sováka, zda se chce ke svým skutkům vyjádřit, reagoval stručně: „Nemám k tomu co říct.“Svoji roli v případu sehrál zřejmě alkohol v krvi nezaměstnaného Jakuba M. „Je třeba přihlédnout k tomu, že obžalovaný byl patnáctkrát odsouzen zejména za násilnou trestnou činnost,“ uvedla ve své závěrečné řeči Lenka Faltusová.

Muž má za sebou mimo jiné tresty za těžké ublížení na zdraví, výtržnictví, nebezpečné vyhrožování, ale také za neplacení výživného či maření úředního rozhodnutí. Soud mu také zakázal řízení.