Lešení připravené u domu k instalaci přes noc zmizí. Pro zloděje to byla nabídka, která se nedala odmítnout. Naloží trubky na kárku a druhý den hurá do sběrny.
Podobných případů je nyní v Libereckém kraji mnoho. Podle policie se tak stane dokonce skoro každý den. „Není snad den, aby někde nedošlo k odcizení alespoň části tohoto cenného a nezbytného pomocníka stavebníků. Lešení prostě nenechavce láká,“ řekla mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Naposledy zmizelo lešení v Bílém Kostele nad Nisou na Hrádecku. Policii se ale tentokrát podařilo dopadnout pachatele. „Čtyřiadvacetiletý muž z Hrádku kradl lešeňové tyče z rekonstruovaného mostu. Čtrnáct kusů čtyřmetrových tyčí si naložil na multikáru a chtěl s lupem odjet,“ popsala Knopová. To se mu ale nepodařilo, jinak by si za krádež mohl odsedět až dva roky.

V polovině května se odehrál případ, který musel majitele lešení z Liberce pořádně dopálit. Po delší době si připravil lešení, které měl u domu již zarostlé travou. Druhý den ale bylo pryč. „Neznámý pachatel ho odcizil hned osm kostek. Majiteli lešení vznikla škoda ve výši 20 tisíc korun,“ řekla policejní mluvčí. Zloději v případě dopadení hrozí stejný trest.

A do třetice zmizelé lešení. Z Dřevařské ulice v Liberci zmizely čtyři kostky. „Zloděj si odnesl celkem třiadvacet kusů trubek ze čtyř rozložených kostek lešení. Majiteli lešení vznikla škoda ve výši dvaatřicet tisíc korun,“ vypočítala řádění zloděje Knopová. A k čemu tedy lešení zlodějům je? „Lze je buď prodat ve stavu, v kterém je odcizí nebo je znehodnotit a prodat do sběrných surovin,“ vysvětlila dva nejčastější postupy Knopová.

Luboš Vrabec