„Jsem nevinný,“ volal v úterý na novináře Robert Lakatoš (34) a proti usnesení si okamžitě podal stížnost.

Před dvěma lety odešel od Krajského soudu v Hradci Králové s osmiletým trestem. Podle rozsudku pětkrát znásilnil o osm let staršího invalidního důchodce. V noci si ho vyčíhal na toaletách nebo v koupelně a pohrozil, mu, že pokud mu nevyhoví, zbije ho. Poškozený, který si tehdy odpykával trest za znásilnění nezletilých chlapců, vypověděl, že Lakatoš dělal narážky na jeho homosexuální orientaci a volal na něj Pipinko.

Lakatoš však vinu odmítl a tvrdil, že se mu poškozený chtěl pomstít a vystrnadit ho z části pardubické věznice, kde tehdy oba byli. Proti rozsudku se odvolal a kromě Vrchního soudu se postupně obrátil i na soud Nejvyšší a Ústavní.

Podal odvolání, dovolání i ústavní stížnost, ale nepořídil. Proto se rozhodl požádat o obnovu řízení. Jeho nevinu mělo nově prokázat svědectví spoluvězně Fabricia Sancheze.

Sanchez loni napsal Lakatošovu obhájci, že se u vězeňského lékaře setkal s poškozeným invalidním důchodcem, a ten se mu svěřil, že jeho obvinění Lakatoše nebylo pravdivé.

„Řekl, že si to vymyslel, protože mu Robert Lakatoš nadával do buzerantů,“ sdělil včera soudu Sanchez. Tvrdil také, že Lakatoš by homosexuální styk nikdy mít nemohl. „Nám olašským Romům to víra zakazuje,“ prohlásil.

Chtěl napsat soudu, ale neznal adresu

Sám Sanchez, který se původně jmenoval Michal Lakatoš, prý měl také s poškozeným problémy: muž údajně navedl jiného vězně, aby Sancheze obvinil z vydírání. Vše prý ze msty. „Nemohl jsem ho ani vidět, protože znásilnil třináctileté děcko. Já jsem ho minimálně ve dvou případech zfackoval,“ uvedl svědek.

Na dotaz, proč se se svědectvím nepřihlásil dřív, odpověděl, že to hlásil ve věznici, ale tam mu údajně řekli, že to „bude v pořádku“, a pak chtěl napsat soudu, ale neznal adresu.

S obžalovaným prý není v příbuzenském vztahu, ani není jeho kamarád. „Kamarádi nejsme, vážený soude. Kdybych mohl, tak bych ho zbil,“ řekl.

Obhájce obžalovaného Vladimír Vaněk navrhl soudu, aby předvolal znalce, kteří by posoudili věrohodnost Sanchezovy výpovědi. Navrhl také konfrontaci „z očí do očí“ mezi Sanchezem a poškozeným invalidním důchodcem. Na to soud nepřistoupil a neprošel ani požadavek na předvolání dalších vězňů a pracovníků věznice.

Senát pak Lakatošův návrh na obnovu řízení zamítl. „Jsme přesvědčeni, že důkaz nepřinesl takovou skutečnost, která by už soudu nebyla známa,“ vysvětlil předseda senátu Miroslav Veselský.

Jste podjatý!
Dvanáctkrát trestaný Robert Lakatoš, který je negramotný, kromě prokázání své neviny také velmi usiluje o to, aby případ projednávali jiní soudci. Proto už asi pětkrát nařkl předsedu senátu Miroslava Veselského i celý senát z podjatosti. Stačilo mu málo, například když se ho soudce zeptal, zda je olašský Rom, prohlásil to za rasismus. Když měl poškozený invalida v rámci svědectví nakreslit Lakatošův penis, na němž měl být piercing, a soudce podotkl, že tento případ vejde do historie hradeckého soudu, byla to podle obhajoby také podjatost.
Vrchní soud jeho námitky zamítl, přesto s nimi včera Lakatoš vyrukoval znovu. „Od začátku je to váš proces! Ovládly vás emoce,“ obvinil soudce.
Nebylo mu to však nic platné.