Například minulý týden zmizelo z louky poblíž silnice od Semil na Lomnici 15 kubíků vytěženého smrkového dřeva. A odvoz nebyla žádná maličkost. „Jednalo se zhruba o 100 až 120 čtyřmetrových klád. Ty se nedaly odnést na zádech. Zloději museli využít těžkou techniku. Soukromé dřevařské společnosti vznikla škoda 24 tisíc korun," informovala Ivana Baláková z policie Libereckého kraje.

„Největší zájem je o dřevo palivové, zpracované a někde složené. I když někteří kradou i dřevo nastojato. Je to tak 90 ku 10 proti dřevu užitkovému. Největší aktivitu registrujeme vždy od srpna do září," řekl Tomáš Hillermann z lesní správy Dvůr Králové. „V celkovém objemu ale nejsou ztráty zas tak výrazné. Ročně vytěžíme zhruba 145 tisíc kubíků, nahlášeno máme 100 až 150 kubíků ukradených. Rozdíly jsou i regionální. V chudších oblastech ho zmizí víc, v bohatších méně," dodal Tomáš Hillermann z Lesů ČR.

O dřevo je zájem. I mezi zloději

Kulatina složená u cesty na kraji lesa je vidět často a mnozí neodolají. Zloději kradou palivové dříví pro vlastní potřebu i na prodej.

„V případě, jako se stal na Semilsku, jde o předem připravený, organizovaný čin, zřejmě za účelem spekulace. Někdo musel sehnat velké auto, nakládka zabere minimálně půl hodiny, je tam riziko, že je někdo uvidí. To už není jen tak," řekl Tomáš Hillermann z lesní správy Dvůr Králové.

A je problém pro takové množství sehnat odbyt? „Záleží na místě. Někde by to nevzali, ale při současném množství pil se určitě najde někdo, kdo se na původ ptát nebude. Půjde to mimo záznam, cena bude nižší a dohodnou se z ruky do ruky," dodal Tomáš Hillermann z Lesů ČR.

Riziko si mnozí zloději snad ani nepřipouštějí a jejich drzost je jen těžko uvěřitelná. Vzorový může být nedávný případ z Trutnova, kdy si sedmadvacetiletý muž objednal u firmy Avii i s řidičem, s jehož pomocí odcizil 10 kubíků smrkového a modřínového dřeva. Palivo bylo uskladněné nad zahrádkářskou kolonií v Polské ulici. Jelikož muž neměl jak zaplatit pronájem auta, nabídl místo peněz řidiči dřevo. Ten souhlasil a vůbec netušil, že dotyčnému kulatina nepatří," připomněla událost Šárka Pižlová z trutnovské policie. V tom-hle případě se naštěstí dřevo podařilo nalézt a vrátit majiteli.