Muž čelí obžalobě ze znásilňování příbuzné, kterou měl pohlavně zneužívat od poloviny roku 2005 do konce roku 2007. K prvnímu případu mělo dojít v době, kdy poškozená ještě neměla 18 let. Pokud soud uzná Pěnkavu vinným, hrozí mu trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.

Jak uvedl státní zástupce Milan Šimek, obžalovaný za účelem vlastního sexuálního uspokojení opakovaně, a to nejméně jedenašedesátkrát, děvče vždy povalil na postel nebo sedačku a zalehl ji tak, aby překonal její snahu ho od sebe odstrčit. „Poté dívku líbal a osahával na celém těle a i přes její pláč a křik, že to nechce, na ní vykonal nechráněnou soulož,“ řekl státní zástupce.

„Opravdu jsem to neudělal, nikdy jsem s ní nesouložil. Nevím, z jakých důvodů na mě podala trestní oznámení,“ odmítl u soudu obžalobu Michal Pěnkava. „Jsem sexuálně orientován na ženy spíše staršího věku, tedy od pětatřiceti let,“ tvrdil v soudní síni obžalovaný.

Při zahájení hlavního líčení senát vyslechl i poškozenou dívku. Ta však hovořila bez přítomnosti obžalovaného. Trestní oznámení na Pěnkavu podalo děvče až v roce 2009. „Mám k němu nepřátelský vztah, bojím se ho.“ Poté podrobně popsala, jakým způsobem docházelo k znásilňování. „První pohlavní styk jsem s ním měla, když mně nebylo osmnáct let,“ připomnělo děvče s tím, že dodnes trpí úzkostí, má špatné sny a vidí stíny. „Stále se to zhoršuje,“ zdůraznila poškozená.

Rozsudek padne až koncem března

Soudní znalci z oborů psychiatrie a psychologie včera u soudu uvedli, že jednáním obžalovaného dívka utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu středního až těžkého stupně, která si vyžádala hospitalizaci.

„Stresová porucha jednoznačně vznikla sexuálním zneužíváním. S největší pravděpodobností se u poškozené projeví i v dalším vývoji osobnosti, to znamená v těžkém trvalém následku na jejím psychickém zdraví,“ poznamenala psychiatrička. Podle soudního psychologa výpověď dívky je věrohodná. „To, co líčí, jednoznačně prožila. Nebylo prokázáno, že by se chtěla obžalovanému mstít nebo ho nějak poškodit,“ dodal odborník.

Znalci, kteří vyšetřovali obžalovaného, včera řekli, že jeho rozpoznávací schopnosti v době, kdy mělo docházet k trestnému činu, byly zcela zachovány, ovládací schopnosti byly lehce narušeny. Pěnkava se podle psychiatričky dopouštěl trestné činnosti již od svých 16 let. „Tresty bagatelizuje a nesplnily svůj účel. Resocializace obžalovaného je složitá. Upřednostňuje své sexuální a jiné požadavky bez ohledu na druhé,“ uvedla znalkyně.

Hradecký krajský soud odročil hlavní líčení na 29. března, kdy by měl pravděpodobně padnout i rozsudek.