Pervitinem předávkovaná dívka vyskočila předloni ze sedmého patra panelového domu v Jablonci nad Nisou a zahynula. Obžalovanému hrozí deset až 15 let vězení. Rozsudek vynese soudce Petr Neumann v úterý 9. března v 10 hodin.

„Obžalovaný plně odpovídá za smrt dívky,“ prohlásila v závěrečné řeči státní zástupkyně. Dvaapadesátiletého Gynga viní, že v noci na 19. července 2008 poskytl dívce dvakrát brzy po sobě pervitin. Halucinacemi postižená narkomanka vyšla odpoledne na balkon, zavěsila se na zábradlí a pak se pustila. Dopadla na trávník a na místě zemřela.

Vinu na smrti popřel

Jedenáctkrát soudně trestaný Gyngo vinu na smrti narkomanky popřel. „Mezi tím, že dívce podal drogu, a její smrtí chybí souvislost,“ prohlásil Gyngův obhájce. Během osudné noci a dne „píchnula“ dívce pervitin do žíly i jiná narkomanka, podle státní zástupkyně však droga pocházela od Gynga a dívka patřila mezi jeho stálé zákazníky.

K obchodování s pervitinem i ke krádežím se Gyngo přiznal. Mezi jeho zákazníky patřili kromě jiných i Romové. „Mezi Romy v Libereckém kraji se v posledních letech velmi rozšířilo užívání pervitinu. Jsme kvůli tomu v obrovském průšvihu, na drogy se nabaluje kriminalita, prostituce nebo vážné nemoci,“ řekl již dříve předseda Libereckého romského sdružení Miroslav Kotlár.

Sestra zemřelé dívky během hlavního líčení obvinila Gynga, že je za neštěstí odpovědný. „Naučil ji brát drogy, nakonec chtěla fetovat pořád. Byla úplně nepříčetná a agresivní,“ vypověděla. Další svědkyně označila Gynga za hodného hlupáka. Na drogách prý moc nevydělával a holky za ním chodily samy a „škemraly“ o ně.

Podle obžaloby Gyngo hlavně v Liberci a v Jablonci nad Nisou prodal nebo dal pervitin 24 lidem - mnoha z nich ještě nebylo 18 a dokonce ani 15 let. Za rozšiřování drog mezi děti mu hrozí osm až 12 let vězení. „Nevěděl jsem, že jim ještě není 15 let,“ bránil se ve své závěrečné řeči Gyngo. Čelí také obžalobě z vydírání, za pervitin požadoval prý sex.

Při dnešním hlavním líčení tvrdila mladá svědkyně, že ji Gyngo vydíral, aby mu byla sexuálně po vůli. „Říkal, že mi jinak nedá drogy a udá mě, že jsem na útěku z výchovného ústavu,“ vypověděla. Pervitin bere od 12 let a Gyngo jí ho prý vpichoval do žíly. Proti vydírání se při procesu ohradil. „Všechno bylo dobrovolně, tak jak to má být,“ dodal.

V době, kdy dívka vyskočila z balkonu, trpěla kromě halucinací i úzkostí, uvedli znalci. Byla rovněž v psychickém napětí a zmatená. Před neštěstím hledala ve skříních svého otce. Gyngo před dívčiným skokem z balkonu z bytu odešel a narkomanka tam zůstala s jeho známým. Svědkyně neštěstí ze sousedního bytu na policii vypověděla: „Dívka říkala - Já se houpu, já budu lítat, a vypadala radostně.“

Sebestředný člověk

Dívka se předávkovala pervitinem již v květnu 2008 a skončila s intoxikací v psychiatrické léčebně. Matka si ji odtamtud ale po několika dnech vyzvedla na vlastní odpovědnost. Po měsíci a půl její dcera po skoku z balkonu zemřela.

Znalci charakterizují Gynga jako asociálního sebestředného člověka s podprůměrným intelektem. Pervitin sice bral, ale sám se nedostal do závislosti na něm. Mezi jeho životními zájmy dominují drogy, sex a automaty. Mezi jeho klienty patřili mimo jiné mladí lidé - uprchlíci z výchovných ústavů. Podle znalců Gyngo parazituje na společnosti, vydírá a zneužívá druhé a uchyluje se k podvodům a úskokům.