Zatímco v minulém hlavním líčení zvolil pro obžalovaného vězení s dozorem, nyní mu uložil nejmírnější typ vězení – s dohledem.

Šverma jako jednatel a jediný společník s.r.o. LauByt Jičín v prosinci 2006 u Finančního úřadu v Jičíně uplatnil na podaném přiznání nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty ve výši přes 51,8 milionu korun. Na výzvu finančního úřadu Šverma tento odpočet doložil developerským projektem Heřmanův Dvůr společnosti Metrostav Praha a smlouvami o koupi tohoto projektu. Ty měly simulovat uskutečněná zdanitelná plnění. „Koupi projektu prokazoval fiktivními fakturami,“ tvrdila při loňském hlavním líčení státní zástupkyně Soňa Bělohrádková.

Podle ní Šverma uplatnil neoprávněný odpočet DPH v celkové výši přes 51 milionů korun. K výplatě žádané finanční částky nedošlo jen díky důkladné kontrole finančního úřadu.

Obžalovaný u soudu odmítl obvinění. Tvrdil, že o fakturách, ani o tom, jakým způsobem se dostaly na finanční úřad nic nevěděl. „Veškeré doklady jsem jen podepisoval, neznal jsem jejich obsah, ani čím se moje firma zabývá. Nic jsem nekontroloval, důvěřoval jsem své sestře i jejímu příteli Vladimíru Háblovi. Ten zařídil moje jmenování do funkcí společnosti a její převod na moji osobu,“ vypověděl obžalovaný Šverma.

Případem se po loňském vynesení rozsudku hradeckým krajským soudem na základě odvolání obžalovaného zabýval vrchní soud. Ten verdikt zrušil a nařídil hradeckému soudu doplnění dokazování novým výslechem soudních znalců z oborů psychiatrie a psychologie. Oba včera jednoznačně uvedli, že v době žalovaného skutku byl Luděk Šverma schopen rozpoznat nesprávnost svého jednání a ovládat je. Byl však snadno ovladatelný a jednal pod vlivem další osoby.

Jak při zdůvodňování včerejšího nového rozsudku předseda senátu Petr Mráka uvedl, je „zarážející, že obžalovaný koupil firmu s tím, že v ni bude realizovat své stavební zájmy, a pak se o ní nezajímal a spoléhal na činnost Hábla. Zplnomocňuje k zastupování firmy, případně k manipulaci s firemními penězi a účtem, osoby, které jsou mu zcela neznámé. Podepisoval to, co mu Hábl předložil“.

Švermovi podle nového trestního zákoníku hrozilo v novém hlavním líčení pět až deset let vězení. Senát mu uložil trest na samé spodní hranici zákonné sazby a poslal ho do nejmírnějšího typu. Přihlédl k tomu, že Šverma dosud nebyl trestán. Soud zohlednil i tu skutečnost, že obžalovaný byl nastrčenou figurkou, bílým koněm, jehož prostřednictvím realizovaly své zájmy osoby kolem Hábla.

Vladimír Hábl, který stál v pozadí celé kauzy, byl za podobný trestný čin – krácení daní – v minulosti již odsouzen k pěti letům vězení. Krajský soud včera také uložil Luďku Švermovi šestiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech a jejich zastupování, a také zákaz podnikání s registrací plátce DPH. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.