Vloni před Vánocemi chtěl uklidnit plačící holčičku velmi silným třesotem. Před soudem se ho však zastala matka holčičky, která původně vypověděla, že s dítětem třepal. Nyní však tvrdí, že to řekla pod nátlakem policie.

„Manžel by v životě dítěti neublížil, on s malou opravdu netřásl. Dcera byla tu noc neklidná, střídavě jsme ji chovali. Já byla poslední, kdo ji uložil do postýlky, a až ráno jsem zjistila, že je mrtvá," odvolala před soudem svou dřívější výpověď.

Rozsudek je pravomocný, obžalovaný i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Obžalovanému za těžké ublížení na zdraví původně hrozilo osm až 16 let vězení. Podle všeho smrt dítěte zavinil tzv. shaken baby syndrom, který vzniká při prudkých pohybech dítětem. Holčička měla vedle dalších zranění těžký otok mozku. Podle spisu muž holčičku v noci chytil a prudce s ní deset až 15 sekund třepal se slovy „Nech toho, nech toho, už konečně spinkej".

Obžalovaný u soudu řekl, že má děti rád a nedokázal by jim ublížit. Přiznal, že holčičku v noci držel, ale netřepal s ní. „Žádné třepání tam vůbec nebylo, její zranění si nedokážu vysvětlit. Nebyl jsem si vědom, že bych jí tím držením mohl způsobit nějaké zranění," řekl soudu. Soud muži za těžké ublížení na zdraví uložil tříleté vězení, výkon trestu podmíněně odložit na zkušební dobu pěti let. Muž se podle rozsudku musí ve zkušební době podrobit vhodnému programu psychologického poradenství.

Otec je podle soudu sice za smrt holčičky jednoznačně vinen, přihlédl však k řadě polehčujících okolností: nebyl nikdy trestán, nezranil svou dceru úmyslně a svého činu lituje. Jak navíc poznamenal jeho advokát, už samotná smrt dítěte je pro něj nejtěžším trestem. Rodina je ke všemu na svém živiteli závislá, manželka je opět v jiném stavu.

Už od pondělí krajský soud řeší jiný případ, ve kterém jako oběť figuruje několikatýdenní kojenec. Jde o kauzu týrání chlapečka, jenž byl od svého otce z Dětřichova u Svitav podle obžaloby vystaven fyzickému týrání, které vyvrcholilo těžkým úrazem hlavy. Ten měl bohužel za následek i trvalou ztrátu zraku. S dítětem měl otec například bít o zeď nebo s ním tlouct o postel. Chlapce obžalovaní rodiče přezdívali „tchoř". Vinu za zranění kojence svádějí na čtyřletou dceru. Hlavní líčení bylo odročeno na říjen

(čtk, kim)