Třiadvacetiletému Petru Lhotákovi uložil senát tři roky s dohledem s podmínečným odkladem na pět let, o rok starší Tomáš Tichý vyvázl pouze s odnětím svobody na jeden a půl roku se zkušební dobou v trvání tří let.

Podle státního zástupce Pavla Hochmanna si obžalovaný Lhoták dne 26. listopadu loňského roku opatřil 102 kusy padělaných tisícikorunových bankovek. „V úmyslu získat pravé peníze kontaktoval téhož dne Tomáše Tichého, se kterým se dohodl, že mu za finanční odměnu pomůže s uváděním padělaných bankovek do oběhu,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Oba obžalovaní tentýž den odjeli do Pardubic, kde v době od 19 do 20.30 hodin se pokusili rozměnit padělky drobnými nákupy, především cigaret. Na třídě Míru a v jejím okolí Lhoták navštívil pět barů, restaurací a kaváren. Ve čtyřech provozovnách uspěl, když nazpět od obsluh dostal pravé peníze. Nepořídil pouze v jedné restauraci, kde obsluhující žena podezřelé bankovky odmítla převzít. Ještě téhož dne večer Lhoták udal padělanou tisícikorunovou bankovku v hradecké provozovně Mc Donald´s.

Druhý obžalovaný Tichý v Pardubicích jednu falešnou bankovku směnil při placení v jedné restauraci, pak se o totéž pokusil v jiném baru. „Obsluhují padělek poznala a odmítla jeho převzetí. Po vyrozumění policie byl na místě zadržen a orgánům policie vydal čtyři kusy padělků,“ řekl státní zástupce Pavel Hochmann.

Iniciátor podvodu Petr Lhoták v přípravném řízení i včera u soudu tvrdil, že 102 kusy falešných tisícovek obdržel od Jiřího Blažka, od kterého si v minulosti vypůjčil 40 tisíc korun, avšak požadoval vrátit 60 tisíc. „Chtěl, abych padělky vyměnil za pravé. Tvrdil, že jinak by se mi mohlo něco stát. Byl s ním Petr Chaloupka. Měl jsem z nich strach, byl jsem pod nátlakem,“ vypověděl Lhoták s tím, že v minulosti na něj Blažek dokonce jednou namířil plynovou pistolí. Při hlavním líčení Lhoták také řekl, že zbylých asi 80 kusů falešných bankovek později spálil na zahradě.

Svého činu včera u soudu litoval i druhý obžalovaný Tomáš Tichý: „Byl jsem nezaměstnaný, potřeboval jsem peníze. Neuvědomil jsem si, že to je trestné.“

Oba obžalovaní dosud nebyli trestáni a spolupracovali s kriminalisty při vyšetřování. Státní zástupce Pavel Hochmann ve své závěrečné řeči navrhl senátu, aby oběma mladým mužům byly uloženy jen podmíněné tresty pod spodní hranicí zákonné sazby. Ten jeho návrhu vyhověl. „Zvolili jsme výchovné tresty, které by měly být dostatečné,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Jiří Vacek.

Rozsudek je pravomocný, státní zástupce i oba obžalovaní se na místě vzdali práva na odvolání.