Podle posledních informací z místa je již téměř jisté, že čtyři pohřešovaní zaměstnanci jsou mrtví. Nepřímo to naznačují sami záchranáři přímo z místa.

"Záchranky už nebudou potřeba"

"Záchranné práce fakticky nezačaly. Záchranáři i hasiči stojí za hranicí bezpečného perimetru, k místo výbuchu se ještě nikdo nevydal. Není to bezpečné, není to ani možné. Bylo nám řečeno, že se všude kolem mohou povalovat zbytky nevybuchlého materiálu, který kdykoliv může znovu explodovat. K místu výbuchu se dá kvůli bezpečnosti přiblížit jen na určitou vzdálenost. Část ochranného valu kolem bunkru je zcela pryč, celé místo vypadá jako po náletu. Z místa jsme v této chvíli stáhli naše posádky, ale několik vozů i nadále necháváme v pohotovosti pro případ dalšího výbuchu," uvedl ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda.

Záchranáři ale s těžkým srdcem přiznávají také to, že sanitky jsou v pohotovosti již jen kvůli případným zraněním záchranářů. "Po třech a půl hodinách asistence záchranné služby na místě jsme byli krizovým štábem odvoláni z místa s tím, že asistenci záchranné služby již nebude potřeba," upřesnil Svoboda. Tento postup znamená jediné - naděje, že by čtyři pohřešovaní vůbec mohli být naživu už bohužel není.

Podle dosud nepotvrzených informací měli být tři lidé v okamžiku výbuchu přímo v podzemním bunkru, čtvrtý se měl nacházet venku. Bunkr jako takový doslova přestal existovat. Možnost, že by někdo přežil takový výbuch je nulová. Podle posledních informací z místa navíc vybuchla jen asi polovina trhaviny, která v bunkru byla.

První zprávy

V ranních hodinách otřásl okolím Semtína obrovský výbuch. V areálu firmy Explosia, a.s., došlo k výbuchu nitroglycerinu. "Nitroglycerin je po chemické stránce trojnásobným esterem alkoholu glycerolu s kyselinou dusičnou. Je to olejovitá bezbarvá až nažloutlá kapalina, která se velmi snadno explozivně rozkládá za uvolnění značného množství energie. Jako základní složka dynamitu představuje jednu z klíčových sloučenin ve výrobě trhavin v 19. a 20. století a i v současné době je častou surovinou pro výrobu různých plastických trhavin," uvedla Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů.

Po výbuchu byl vidět nad Semtínem i mrak. Majitelé několika obchodů v Lázních Bohdanči dokonce hlásí rozbité výlohy.

Vnitropodnikoví hasiči uvedli, že nehrozí žádné nebezbečí pro životní prostředí.

Čtyři zranění a čtyři pohřešovaní

Na místě události bylo původně hlášeno zranění čtyř osob, firma později údaj opravila na devět osob. Ty byli již odvezeni do nemocnice. "Měly převážně řezné rány od skla. Dál čekáme na vyprošťovací práce," řekla Helena Škuligová z krajské záchranné služby.
Po dalších čtyřech zaměstnancích se ale pátrá. Výbuch totiž srovnal se zemí jednu budovu a trosky prohledávají kynologové.

"Na místo vyjela ihned podniková jednotka hasičů a na pomoc vyjela také jednotka profesionálních hasičů z Pardubic. Informována o situaci byla i česká inspekce životního prostředí. Je možné, že po výbuchu ve výrobně trhavin došlo k zasypání či zavalení osob. Na místo proto vyrážejí kynologové. Podle prvotních informací jsou na místě čtyři pohřešované osoby," uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Na místě neštěstí i kynologové z Prahy

O půl desáté dorazila na místo havárie také městská policie z Prahy, která sebou přivezla psy na vyhledavání osob.

Záchranné práce nezačaly

Přímo na místě výbuchu stále nemohou probíhat záchranné práce. Zatím se prohledává okolí výbuchu, do jeho epicentra ovšem záchranáři nemohou zasáhnout z bezpečnostích důvodů. Nejsou si totiž jisti, kolik výbušné látky se na inkriminovaném místě ještě může nacházet.

Podle našich informací došlo k výbuchu přímo ve výrobním zařízení, nejednalo se tedy o sklad.

Zničená budova

„Jedna budova je zničená, kolem místa výbuchu se povalují traverzy. Do firmy už volali i lidé z Polabin, kteří hlásili, že jim výbuch vysklil okna,“ uvedl jeden ze zaměstnanců Explosie. Při výbuchu se zničil objekt o rozměrech přibližně deset krát deset metrů.

Tlaková vlna

Podle informací Deníku byla tlaková vlna cítit i na některých místech vzdálených až 50 kilometrů od Pardubic.

Výbuch zaznamenali i obyvatelé Ohrazenic. "V tu chvíli jsem si uvědomil, jak se asi mohli cítít lidé v Japonsku, i když tento otřes byl nesrovnatelně slabší," řekl Deníku rezident z Ohrazenic.

Podobný zážitek hlásí i obyvatel Polabin: "Cítil jsem, jak se otřásl dům a okna".

Šla jsem k doktorovi a slyšela šílenou ránu. Úplně se otřásla celá budova. Vyběhla jsem ven a viděla mrak. Vypadal jak atomový hřib. Hodně mě to vylekalo", svěřila se našemu listu paní z Pardubic.

Otřesy zaznamenali dokonce i lidé v Hradci Králové.

Nejhorší havárie byla před čtvrtstoletím

Následky dnešního neštěstí jsou ale podle všeho podstatně menší, než škody, které způsobil před čtvrtstoletím největší výbuch v semtínské továrně. Krátce před polednem 28. května 1984 explodoval sklad střelného prachu a následná tlaková vlna zabila pět lidí a na dvě stovky jich zranila. Materiální škody utrpěla nejen chemička, ale také stavby v širokém okolí, podle pamětníků tehdy vzaly za své okna nebo výkladní skříně v nedalekých Pardubicích, ale i téměř 20 kilometrů vzdálené Chrudimi.

Příčinou neštěstí byla nepozornost při manipulaci s vozíkem, který převážel střelný prach. Tření železné hrany vozíku o nákladovou rampu způsobilo jiskry, které způsobily vznícení převáženého nákladu a následně i výbuch celého skladu, po kterém zbyl jen kráter. Následky ale mohly být ještě horší, nebýt toho, že několik dní před výbuchem ze skladu většinu střelného prachu odvezli pryč.

V semtínské chemičce došlo k nehodě i v červenci minulého roku - článek najdete
ZDE!

(red, sejk, čtk)