Například uplynulé pondělí záchranáři vyjížděli ke stu osmi pacientům, v devětadvaceti případech zasahovala posádka s lékařem a v devět〜asedmdesáti pak posádka se zdravotnickým záchranářem. Dvakrát také musel vzlétnout vrtulník.

„V Královéhradeckém kraji máme třináct výjezdových středisek. O celé území kraje se stará celkem sedmdvacet posádek i s vrtulníkem. Takže nám vychází, že denně vyjíždějí ke zhruba pěti případům. Počet výjezdů se pochopitelně mění ze dne na den, například v pondělí 11. července to bylo zhruba osm případů na jedno středisko,“ řekl Deníku zdravotnický náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.

Podle něho se s létem také mění skladba pacientů. Je to dáno tím, že do Krkonoš, Orlických hor či na Rozkoš přijíždějí turisté ze všech koutů republiky i ze zahraničí, naopak naši turisté pro změnu odjíždějí k moři.

„Nejčastěji v těchto dnech záchranáři ošetřují pacienty, kteří se zranili při sportu, například při jízdě na kole. Jde většinou o tržné rány, zlomeniny rukou či nohou, ale i otřesy mozku. Lidé stále podceňují ochranné pomůcky, a tak pád z kola ve velké rychlosti při sjezdu z kopce v horách může bez helmy skončit dokonce i smrtí kvůli úrazům hlavy a vnitřnímu krvácení. Helma přitom dokáže zranění minimalizovat,“ vysvětluje Seneta.

Záchranáři ale musejí být připraveni nejen na úrazy turistů. Například nedávno posádka z Opočna a lékař z Rychnova nad Kněžnou museli pomáhat ve Lhotě Netřebě ženě s překotným porodem. Asistovali u porodu holčičky, kterou společně s její maminkou po ošetření předali do péče porodnického oddělení v Rychnově nad Kněžnou. Nevyhnou se ani dopravním nehodám. Zasahovali například v Radvanicích u havárie, při níž osobní auto narazilo asi v šedesátikilometrové rychlosti do zdi rodinného domu. Řidič, muž zhruba dvacetiletý, utrpěl zranění vyžadující transport do traumacentra Fakultní nemocnice v Hradci Králové a 62letá žena byla převezena na chirurgii do Trutnova.

(pov)