V srpnu tohoto roku si 50letý muž prohlížel internetové stránky věnované investicím. Jediné kliknutí ho však zavedlo do temných vod online podvodů. „Ještě ten den přijal hovor od „finanční analytičky“, která mu poslala odkaz i s přihlašovacími údaji a instrukcemi, kam má zaslat prvotní vklad, který byl 250 eur. Částku muž zaslal s vědomím, že se jedná o výhodný investiční počáteční vklad,“ upřesnila krajská policejní mluvčí Klára Jeníčková.

Podle instrukcí zaslal také fotografie své platební karty. O týden později opět hovořil s finanční analytičkou, která mu zaslala v anglickém jazyce novou smlouvu s nabídkou, kterou bez ověření či překladu podepsal. Podle falešných grafů si vybral jeden z modelů vývoje obchodování a jako další vklad zaslal částku v přepočtu 265 826 korun.

Muž byl ujištěn, že výnosy z obchodování s komoditami, jako je ropa a zlato, obdrží do tří dnů. Mělo jít o závratných 30 tisíc eur. Aby mu však vydělané peníze mohly být odeslány na jeho účet, musel nejdříve poslat „vratnou kauci“ ve výši 202 959 korun.

Ani to ale podvodníkům nestačilo. Brzy požadovali další peníze za zdanění výdělků, a to ve výši 2000 eur. Muž byl přesvědčen, že tyto peníze se mu vrátí mnohonásobně, takže neváhal. Dalších 50 000 korun bylo posláno.

Zde se příběh stává ještě neuvěřitelnějším. Česky mluvící „zaměstnanec“ zahraniční banky se ozval s požadavkem na další peníze za aktivaci tranzitního účtu, tentokrát 4000 korun. Muž však už neměl nic, všechny své úspory vložil do zázračné investice.

Po několika zoufalých pokusech o kontakt přestali podvodníci reagovat. Telefonní čísla, která dříve používali pro komunikaci, nefungovala. Obrátil se proto na policii.

„Během měsíce podvedený muž odeslal s vidinou výhodného zúročení svých peněz na různé bankovní účty částku v přepočtu 524 981 korun. V tomto případu jsme zahájili úkony trestního řízeni pro přečin podvodu, za který hrozí pachateli v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let,“ doplnila policejní mluvčí.

Jak nenaletět?

Neposkytujte žádné osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví přes internet.

Neposílejte fotografie svých osobních dokladů nebo platebních karet (ani jejich část), žádný solidní partner (banka, investor) toto nevyžaduje.

Pro zhodnocování svých peněž vybírejte jen ověřené a renomované investiční společnosti.

Nepodléhejte slibům zaručených investic bez rizika.

V případě, že informace pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.