Podle obžaloby Pešta dne 20. prosince loňského roku v jednom pardubickém domě pod vlivem alkoholu v žárlivém afektu zaútočil na bývalého druha své přítelkyně. „Uzavíracím nožem s délkou čepele 6,5 centimetru jej opakovaně bodl do krku, hrudníku a břicha,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Jak včera vypověděl soudní znalec z oboru lékařství, obžalovaný Pešta napadenému muži způsobil bodnořezné poranění krční žíly se ztrátou asi dvou litrů krve, dále poranění hrudníku s poškozením levé plíce , břicha a pravé horní končetiny. „V důsledku těchto zranění byl poškozený bezprostředně ohrožen na životě,“ řekl lékař. Ke smrti poškozeného nedošlo jen díky včasnému speciálnímu zákroku na chirurgickém oddělení pardubické krajské nemocnice.

Ke konfliktu mezi oběma muži došlo před bytem ženy, která dříve žila s poškozeným, s nímž má dva syny. Ladislav Pešta k ní chodil navštěvovat svou dceru. Proto mezi oběma muži docházelo asi dva roky k rozmíškám. Končily často nejen slovním, ale i fyzickým napadáním.

Podle matky dětí obou soků iniciátorem konfliktů býval obvykle poškozený a bylo tomu tak i osudný den. „Udeřil Láďu do obličeje tak silně, že narazil do zdi hlavou. Pak Láďa ležel na zemi a poškozený do něho mlátil,“ uvedla žena, která byla svědkem žalovaného skutku.

Potvrdila tak výpověď obžalovaného. „Prali jsme se, nevím, jak to trvalo dlouho. Potom zařval, že jsem ho bodnul. Dodnes nevím, jak se to stalo,“ řekl při hlavním líčení Pešta. „Přiznávám se, že jsem poškozenému způsobil těžké zranění, a jsem připraven nést následky. Avšak nechtěl jsem ho úmyslně usmrtit,“ zopakoval včera obžalovaný před vynesením rozsudku.

„Biologickým agresivním násilníkem obžalovaný není,“ tvrdila včera soudní znalkyně z oboru psychologie o Peštovi. Ten byl v minulosti již mnohokrát trestán, převážně za drobné krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí. Podle psycholožky možnost případné resocializace Pešty je snížená.

Zatímco obhájce Ladislava Pešty ve své závěrečné řeči požádal senát, aby při rozhodování zvážil možnost překvalifikování trestného činu svého klienta z pokusu vraždy na zabití, s nímž počítá nový trestní zákoník, státní zástupkyně Lenka Faltusová trvala na své původní obžalobě.

Krajský soud rozhodl, že se Ladislav Pešta dopustil pokusu vraždy a uložil mu trest pod spodní hranicí zákonné sazby. Ta je podle trestního zákoníku platného do konce loňského roku v rozmezí od deseti do patnácti let.