„Od počátku letošního roku máme takových případů čtrnáct. Způsobená škoda činí téměř 900 tisíc korun,“ řekla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová. Dodala, že to jsou však pouze případy, kdy se jednalo o trestné činy, tedy, když škoda přesáhla pětitisícovou škodu. Za krádež hrozí pachateli v takovém případě až tříletý pobyt za mřížemi. Pokud je škoda nižší, jedná se o přestupek, a takových případů je víc.

Straky se podle Pešavové do bytů dostávají pod různými záminkami, například jako pracovníci vodáren plynáren nebo prodejci dek, nádobí a podobně. Zatímco záminky bývají různé, scénář je ve většině případů stejný. Jeden z návštěvníků obyvatele bytu nebo domu zabaví a druhý krade.

Jeden z takových případů se odehrál ve Střelecké ulici v Hradci Králové, kde důchodce navštívila dvojice žen ve věku mezi dvaceti a třiceti lety. Důvěřivému seniorovi nakukali, že jsou z vodáren a jdou zkontrolovat vodu. Zatímco jedna z žen se s obyvatelem bytu vypravila do koupelny vyzkoušet průtok vody, druhá nepozorovaně vnikla do pokoje. Důchodci vzala 80 tisíc korun.

O tom, že by na Hradecku někdo klamavé jednání falešných energetiků oznámil, nemá Pešavová informace. Připustila však, že jejich činnost by mohla být kvalifikována jako podvod.

Podle Šárky Beránkové ze společnosti ČEZ je možné podvodníka poznat také podle toho, že za změnu dodavatele požaduje poplatek. „To je ze zákona bezplatné,“ uvedla.