Podle ní Šverma jako jednatel a jediný společník s.r.o. LauByt Jičín v prosinci 2006 u Finančního úřadu v Jičíně uplatnil na podaném přiznání nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty ve výši přes 51,8 milionu korun. Na výzvu finančního úřadu tento odpočet Šverma doložil developerským projektem společnosti Metrostav a smlouvami o koupi tohoto projektu, které měly simulovat uskutečněná zdanitelná plnění. „Koupi projektu prokazoval fiktivními fakturami,“ tvrdila státní zástupkyně.

Neoprávněný odpočet

Bělobrádková v obžalobě také uvedla, že Šverma uplatnil neoprávněný odpočet DPH v celkové výši přes 51 milionů korun. „Byl si vědom, že listiny a faktury byly nepravdivé, neboť nikdy nebyly vystaveny firmou Metrostav,“ řekla. Dodala, že k výplatě žádané finanční částky nedošlo jen díky důkladné kontrole finančního úřadu.

Obžalovaný Šverma v přípravném řízení odmítl vypovídat. Včera při hlavním líčením byl hovornější. „Nepřiznávám svou vinu ve smyslu obžaloby,“ tvrdil. „Já o těch fakturách nic nevím,“ odmítl obvinění bývalý geodet.

Jednatel a jediný společník firmy LauByt také řekl, že ani neví, jakou činností se jeho společnost zabývala, ani jakým způsobem se daňová přiznání dostala na finanční úřad. „Když jsem byl u sestry, tak měla připraveny veškeré doklady, já je vždy jen podepsal. Ani jsem neznal jejich obsah. Vím, že to je divné, byl jsem naivní,“ snažil se vysvětlil senátu své prapodivné jednání.

Podle obžalovaného mu toto podnikání nabídl sestřin přítel Vladimír Hábl, který také zajistil Švermovo jmenování do funkce jednatele a společníka firmy LauByt. „Zda měla zaměstnance, ani nevím, plat mi chodil na účet. Nic jsem nekontroloval. Důvěřoval jsem své sestře, proto jsem důvěřoval také jejímu příteli Háblovi, který mi chtěl pomoct,“ poznamenal Šverma. Tvrdil také, že Hábl, jenž ve firmě nebyl v žádné funkci, neměl ani pověření k zastupování společnosti. Šverma, který bydlí v Žatci a převážně žije v Praze, včera u soudu také řekl, že v Jičíně svou firmu nikdy ani nenavštívil. Údajně nezajišťoval ani koupi a převod společnosti LauByt od bývalého majitele na svou osobu.

Vladimír Hábl, který údajně získal obžalovaného Švermu pro podnikání ve firmě LauByt, byl za stejný trestný čin již odsouzen k pěti letům vězení.

Hlavní líčení s Luďkem Švermou je u krajského soudu naplánováno do pátku.