„Denně se takové inzeráty objevují na internetu. Na devíti případech zatím evidujeme škodu ve výši až 1,2 milionu korun," sdělila Šárka Pižlová z trutnovské policejní stanice. Poškození učinili zásadní chybu, když část peněz poslali v předstihu.

Poškozený si většinou najde automobil na internetu. Zkontaktuje prodávajícího přes různé emailové adresy.

„Podvodník obvykle zašle několik falešných informací, jak o automobilu, tak o sobě a požaduje zaslání poloviny kupní ceny vozu na krátkodobě zřizované účty zřízené v zahraničí," sdělila poznatky Šárka Pižlová. Prodávající posílá i kopii pasu pasu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska se smyšleným jménem Ruben Stephen. „Pokud by Vám byl tento doklad někdy předložen, okamžitě tedy ukončete komunikaci a kontaktujte nejbližší policejní služebnu, vyzývá.

Po zaplacení poloviny částky je obvykle poškozený kontaktován emailem o tom, že vozidlo převzali pracovníci přepravní společnosti a jako důkaz je přiložen přepravní list. Tím však celý „obchod" nekončí. „Druhý den totiž zasílá údajná přepravní společnost další email, ve kterém požaduje doplacení kupní ceny za vůz a to z důvodu problémů s celníky na hranicích. I to ve všech devíti případech zafungovalo a těšící se na automobil zaplatili," sdělila smutnou skutečnost Šárka Pižlová.