Při placení parkovného zachytila kamera na parkovišti na Maliníku (Bedřichov) zřejmě dva pachatele krádeže automobilu.

Pachatelé podle policistů bílého Forda Kuga odcizili během pěti minut. O dvě minuty později již platili u automatu. Nevěděli, že jsou nahráváni. Ke krádeži došlo v pátek 6. února odpoledne v době od 16.09 do 16.14 hodin.

Do auta se dostali ještě neznámo jak. Jeden ze dvou pachatelů usedl za volant a přijel k závoře u výjezdu z placeného výše uvedeného parkoviště. Zde se z důvodu placení zdržel do 16.17 hodin a byl přitom zachycen skrytou kamerou. „Po zaplacení parkovného odjel s vozidlem směrem do centra obce Bedřichov a přibližně za 10 minut projel kolem parkoviště u Maliníku ještě jednou, a to směrem od Bedřichova na Liberec. Druhý pachatel odešel z parkoviště pěšky v době, kdy první s odcizeným vozidlem opouštěl parkoviště," popsala Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie.

Kriminalisté žádají případné svědky celé události, aby se přihlásili osobně nebo telefonicky na kterékoliv policejní služebně, případně na bezplatné lince 158. Policisté přivítají od občanů jakékoliv informace směřující k zjištění totožnosti a dopadení obou pachatelů.

Pro kriminalisty je velmi důležité oba dosud neznámé pachatelé dopadnout, a to především z důvodu toho, že nemohou v tuto chvíli vyloučit to, že se jedná o organizovanou skupinu zabývající se krádežemi motorových vozidel. Od začátku letošního roku bylo v oblastech Jizerských hor a Krkonoš na území okresů Jablonce nad Nisou i Semil odcizeno již více jak 10 vozidel značky Ford různých typů.

Krádeže klesají

Počet krádeží automobilů na Jablonecku přitom dlouhodobě klesá, policisté ale čísla považují za alarmující. „Za celý minulý rok bylo odcizeno 167 vozidel," přiblížila Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie.

Ještě více se snížil počet vloupání a krádeží z vozidel. „Statistická čísla z uplynulých let ukazují, že v počtech případů krádeží věci z vozidel dochází na Jablonecku meziročně jak k jejich zvýšení, tak i naopak k jejich snížení – jako například při porovnání let 2013 a 2014. Nicméně ve sledovaném období se jedná o průměr 187 vykradených automobilů na Jablonecku ročně," poznamenala Sochorová.

Sami policisté radí, aby majitelé automobilů investovali do zabezpečovacích systémů. „Významným preventivním opatřením proti krádeži motorového vozidla je jeho kvalitní zabezpečení," potvrdila policejní mluvčí.

Popis odcizeného vozidla

Ford Kuga, rz 4L5 9978, bílé barvy, r. výr. 2013, objem motoru 1997, palivo motorová nafta, hodnota 500.000,- Kč. S vozidlem zmizely věci v hodnotě 17.400,- Kč – doklady, platební karty, peněženka s finanční hotovostí, boty a oblečení.