Poslední případ řešili hradečtí strážníci minulý týden. „Pracovník obsluhy restaurace v ulici V Kopečku nám volal, že má v provozovně hosta, který odmítá zaplatit svou útratu. Osmatřicetiletý muž vysvětlil, že má u sebe pouze 150 korun. Jeho útrata však činila 207 korun,“ uvedla mluvčí městské policie Eva Čížková.

Konflikt dopadl smírně. Muž se zaručil, že zbývající hotovost uhradí do konce pracovního týdne, s čímž obsluha souhlasila. Podobné přestupky řeší městská policie mnohdy i několikrát do týdne. Většinou hlídky po zjištění totožnosti osob domluví, že hříšníci dlužné peníze přinesou druhý den. Pokud se tak nestane, může se provozovatel restaurace obrátit na správní orgán magistrátu.

Podle Kláry Vlastníkové z restaurace Potrefená husa v krajské metropoli se stává v každé restauraci, že občas host odejde bez placení. „Policii bychom ale nevolali. Stejně by toho člověka už jen těžko našli. Jednou za čas se to stane,“ doplnila Vlastníková.

Mluvčí městské policie potvrzuje, že dopadení takového „zločince“ není časté. „Obsluha může podat popis osoby, která odešla bez placení. Strážníci se poté při obhlídce snaží dotyčného najít. Neslyšela jsem ale ještě o tom, že by se jim to opravdu povedlo. Lidé vědí, že je bude policie hledat, a tak se schovají, nebo převléknou,“ tvrdí Čížková.

Na policii se však obrátili zhruba před měsícem číšníci z restaurace Pod Strání. „Měli jsme tu umělce, který maloval obrazy. Nakreslil i naši servírku. Zřejmě si tím ale chtěl jen získat důvěru. Nakonec odešel bez placení a dluží nám kolem čtyř set korun,“ vzpomněl majitel restaurace Radek Řehák.

Dodává však, že do jeho sídlištní hospody na Moravském Předměstí chodí stále stejní zákazníci, a tak se obdobné incidenty nestávají často. To potvrzují i strážníci. Nejčastěji řeší případy v centru Hradce.

Lenka Kašparová