„Dosud jsem se s něčím takovým za dvacetiletou soudní praxi nesetkal. Nevím, jak by takový výslech státního zástupce měl probíhat,“ reagoval na tuto žádost předseda senátu Miloslav Ježek . Své překvapení neskrýval ani státní zástupce Milan Vacek. „To se mi ještě nikdy nestalo. Hradecký krajský soud v tomto směru asi bude průkopníkem,“ řekl pro Deník.

Na dotaz, zda bude u soudu vypovídat, pokud tuto žádost obžalovaného senát schválí, Milan Vacek odpověděl: „Je to velmi neobvyklý procesní návrh. Domnívám se, že není vůbec důvodný, vzhledem k tomu, že procesní postupy státního zástupce, které vykonává v rámci dozoru nad přípravným řízením, nejsou otázkou podstaty souzené věci. Takže já bych k ní ani neměl vypovídat. Ani obžalované, ani poškozené jsem nikdy před touto věcí neviděl, o jejich činnosti nic nevím, Takže jsem víceméně v postavení jakéhosi svědka z doslechu, z druhé ruky. Tento procesní návrh mi připadá nesmyslný,“ uvedl státní zástupce.

Pokud žádosti obžalovaného Hermana senát vyhoví, je Milan Vacek připraven při hlavním líčení vypovídat. „Obžalovaný naznačil, že by chtěl vysvětlit některé moje postupy a rozhodnutí, která jsem učinil v rámci dozoru nad přípravným řízením. Ovšem ta rozhodnutí jsou vždy odůvodněná, a pokud vím, tak i stížnosti obžalovaného byly přezkoumány jak soudem, tak nadřízeným státním zastupitelstvím. Výsledek je, že soud probíhá,“ dodal státní zástupce Milan Vacek.

Pět mužů z Královédvorska čelí u krajského soudu obžalobě, že buď jako organizovaná skupina, nebo ve dvojici či samostatně v letech 200 až 2007 nutili poškozené k uznání smyšlených dluhů, k podpisu fiktivních smluv, ke splátce vysokých finančních částek a k měnění výpovědí v řízení před soudem. Obžaloba uvádí celkem 26 skutků. Poškozeným měli obžalovaní způsobit celkovou škodu až patnáct milionů korun.

Hlavní líčení, jež probíhá u soudu od května, bylo dvakrát odročeno. Je pravděpodobné, že jednání ještě potrvá několik měsíců. Průtahy způsobuje neúčast řady předvolaných svědků. Kromě toho obžalovaní a jejich obhájci navrhují senátu, aby byli předvoláni další svědci. Kromě již zmíněného státního zástupce jsou mezi nimi i policisté, které navrhující obžalovaný označil v písemné žádosti jako „hereckou expozituru“.
Hlavní líčení, které je naplánováno do pátku, bude znovu odročeno.