Podle obžaloby Jaroslav Žák z Dobříše, Pavol Karvay z Čankovic a Jaroslav Soušek z Hradce Králové se nejdříve v únoru 2008 pokusili prostřednictvím jiné osoby prodat firmě Zempros Pelhřimov osm tisíc tun semene. „Byli si vědomi, že nabízené zboží nevlastní a nemají je ani k dispozici. Přitom požadovali uhrazení zálohy ve výši 11 milionů 990 tisíc korun,“ uvedl 22. března při zahájení soudního jednání státní zástupce Ivo Ježek. Vzhledem k tomu, že kupujícímu obžalovaní nedoložili, že zboží vlastní, z obchodu sešlo. Za toto jednání muži čelí obvinění z pokusu o podvod.

Trojice obžalovaných byla úspěšnější v březnu 2008, kdy nedodala již uhrazené semeno řepky olejné. Tehdy Žák jako prokurista dvou společností, Business Group CZ a Business Corporation Dobříš, uzavřel se ZD Dolany smlouvu na nákup 2900 tun semena řepky. Transakce měla jít přes obžalovaného Karvaye a další osobu. Kupujícím byla obchodní firma Kučera a spol. Ta zaplatila vysokou finanční zálohu, avšak dočkala se podstatně méně zboží, než měla dostat. „Obchodní firmě Kučera a spol. obžalovaní způsobili škodu ve výši téměř 10,7 milionu korun,“ řekl státní zástupce Ivo Ježek.

Podle spisů Pavol Karvay na popud Jaroslava Žáka v srpnu roku 2008 uzavřel se čtyřmi zemědělskými firmami na Královéhradecku smlouvu na nákup řepkového semena. Obžalovaní od nich odebrali téměř 950 tun zboží za více než 10,8 milionu korun, které dále prodali. Žák a Karvay však dodavatelským zemědělským firmám dosud nic nezaplatili.

Jaroslav Žák si nyní již odpykává ve vězení trest za jiný podvod. Právě jeho měl spoluobžalovaný Pavol Karvay označit v přípravném řízení za iniciátora podvodů. Smlouvy údajně Karvay podepisoval na popud Žáka.

„S Karvayem jsme byli obchodní partneři. Odmítám jeho tvrzení, že byly všechny obchody uzavírány na můj popud,“ bránil se Žák u soudu. Rovněž třetí obžalovaný Jaroslav Soušek odmítl obvinění. „Byl jsem jen zprostředkovatelem všech obchodů,“ tvrdil.

Majitel jedné poškozené firmy Kučera a spol. včera uvedl, že obchod se semenem řepky zprostředkoval jistý pan Martinec, a že Žáka, Karvaye a Souška neznal. „Nevěděl jsem, že jsou zapojeni do řetězce tohoto obchodu,“ řekl Arnošt Kučera. Podnikatel také tvrdil, že jeho firma zaplatila za celé nasmlouvané množství, avšak výrobce, ZD Dolany, přestal dodávat zboží poté, co nedostal přes zprostředkovatele zaplaceno za zbývající část. „Bylo jasné, že jsme se stali terčem podvodu,“ dodal Arnošt Kučera.