Zatím z neznámých příčin se koně splašili na pěší zóně u Medvědince. Kočí nad nimi ztratil kontrolu a saně s pěti lidmi se řítili ulicí.

„Při průjezdu jedné ze zatáček se povoz převrátil a lidé na něm sedící skončili mimo komunikaci. Splašení koně při své cestě navíc porazili náhodnou chodkyni," informoval Udo Ertner, mluvčí trutnovské policie. Jako první k nehodě vyrazili členové Horské služby. „My jsme dostali výzvu k neobvyklému zásahu ve čtyři hodiny a okamžitě jsme vyrazili v terénním automobilu. Když jsme přijížděli k cíli cesty, ti splašení koně do nás prudce vlétli. My jsme sice ihned zastavili, ale koně byli v plném trysku," komentoval okolnosti neobvyklé akce Adolf Klepš, náčelník Horské služby Krkonoše.

Upřesnil, že srážka měla na svědomí úraz jednoho z horských záchranářů, který je nyní v nemocnici s otřesem mozku a podezřením na poranění krční páteře. Automobil značky Mercedes je značně zdemolovaný, má zlomenou střechu, zničené čelní okno a musí do servisu. „Pár splašených koní si z uvedené jízdy rovněž odnesl několik šrámů," doplnil Udo Ertner.

K nehodě museli vyjet další členové Horské služby, kteří se ihned pustili do ošetření dalších zraněných. Splašená zvířata se nakonec podařilo chytit a zabránit tak dalším nehodám. „K nehodě jsme povolali i dva sanitní vozy Rychlé zdravotnické pomoci, které pacienty postupně odvezly k dalšímu ošetření do nemocnice," dodal náčelník Klepš.

Celková škoda byla předběžně všemi zúčastněnými vyčíslena na částku necelých 350 tisíc korun.

Ve Špindlerově Mlýně se nejedná o první nehodu tohoto typu. „Za tu dobu, co jsem ve funkci, k ničemu podobnému nedošlo. Ale asi před čtyřmi roky tu dopravní policisté podobný případ řešili," zavzpomínal starosta města Vladimír Staruch.

Město povoluje pouze využívání veřejných pozemků jako místa ke stání povozů. Tuto možnost využívají dva provozovatelé. Vlastní nabídka služeb je v kompetenci živnostenských úřadů. Koně se už stali součástí života většiny turistických lokalit a setkat se s nimi můžeme nejen na horách, ale i u zámků nebo ve městech.

Nehod koňských spřežení se nestává v našem regionu mnoho. Naposledy to bylo v roce 2012 ve Dvoře Králové. Dvaašedesátiletý vozka tehdy nezvládl řízení povozu a při odbočování na jedné z místních komunikací vyjel mimo ní a narazil do oplocení domu. Při nárazu spadl z povozu, přičemž se koně splašili. Poté, co proběhli ulicí, narazila jedna z klisen do zaparkovaného osobního vozidla značky Renault. Při nárazu se povoz převrátil a klisna utrpěla zranění