„Hasiči se snaží pověru o nešťastném pátku zlomit, poskytnout lidem informace o požárech a jiných mimořádných událostech a připomenout jim, jak se při nich mají zachovat a předcházet jim,“ uvedla při této příležitosti mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.
V horkých oblastech regionu je sice stále dostatek sněhu, v nížinách však jaro již stojí přede dveřmi. S prvními jarními slunečními paprsky v mnohých místech již začíná úklid na zahradách. Co však s nahromaděným přírodním odpadem? Většina lidí volí jednoduchou variantu – spálí ho.

„Za určitých předpokladů lze odpad spálit, avšak je nutné zajistit základní podmínky požární bezpečnosti. Pálit na hromadách po menším množství. Na místě musí být přítomna dospělá osoba a musejí tam být připraveny jednoduché hasební prostředky. Předtím, než začneme pálit odpad, bychom si měli zjistit, zda to není zakázáno nebo jinak upraveno obecně závaznou vyhláškou obce, na jejímž katastru tuto činnost chceme vykonávat,“ upozorňuje Pavel Nejtek, ředitel odboru prevence HZS Pardubického kraje.

Začátek jarního období není vyplněn pouze slunečným počasím. Často je ještě chladno a prší. Pokud využijeme jarního období k procházkám nebo práci na zahradě a vrátíme se promoklí domů, je třeba se vyhnout nesprávnému sušení provlhlých svršků.

Podle mluvčí HZS Pardubického kraje Venduly Horákové provizorní sušení nad kamny, u krbu nebo na akumulačních kamnech se může v okamžiku změnit v záchranu nejen majetku, ale i holého života před požárem. Hasiči proto lidi upozorňují, aby od takových činností upustili a řídili se pokyny uvedenými v návodech výrobců k výrobkům jako jsou infrazářiče, přímotopy nebo akumulační kamna. Jejich horké povrchy mohou snadno naše oblečení zapálit.

Na horách stále vládne zima. Lyžaři po příjemné „lyžovačce“ se vracejí domů nebo na chatu a večer chtějí strávit v teple, třeba u krbu či krbových kamen. „I zde je třeba si dávat pozor na horké povrchy i na vypadlé uhlíky nebo na ukládání žhavého popela. Již mnoho požárů vzniklo od špatného užívání krbu a krbových kamen. Další požáry vznikají od nesprávné instalace, kterou si v mnoha případech provádějí sami majitelé objektů,“ dodal Pavel Nejtek z HZS Pardubického kraje.