Své oběti se vysmíval, že si nemusel odsedět celý trest a že mu ani nemusí nahradit škodu. Novinářům to řekl vedoucí turnovské policie Milan Drahoňovský.

Policie zakročit proti muži nemůže

„Mával před ním papírem o amnestii a vysmíval se mu," uvedl Drahoňovský. Počínání amnestovaného muže odsoudil, zakročit proti němu ale policisté nemohou. Díky amnestii navíc podle Drahoňovského nemusí seniorovi vracet ani 20 000 korun, které od něj získal podvodem. „Senior je může vymáhat v občanskoprávním sporu, těžko se ale bude ve svém věku soudit," míní Drahoňovský.

Podle něj to není jediný případ v Turnově. Přímo policistům se vysmívá další muž, který se vyhýbal nástupu vězení a jehož chytili asi 14 dnů před Vánoci. „Na původní čin, za který byl odsouzen, se vztahovala amnestie. Nemohl být proto ani souzen za maření výkonu úředního rozhodnutí," uvedl Drahoňovský.

Lidé propuštění na svobodu se v Libereckém kraji dopustili minimálně pěti trestných činů a čtyř přestupků. Amnestie například zachránila třiatřicetiletého muže od obvinění z trestného činu poté, co v jednom obchodu ukradl žárovky. „V minulosti měl za krádeže trest obecně prospěšných prací, tento trest mu však byl při amnestii prominut. Krádež byla řešena jako přestupek," uvedla již dříve krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Mladíkovi hrozí nižší trest

Menší trest hrozí i 19letému muži z Heřmanic, který v rodné vesnici ukradl mimo jiné švýcarský bajonet, ruský vojenský pracovní oděv a dvě vzduchové pušky. Nebýt amnestie, hrozilo by mu tříleté vězení, takto může dostat maximálně dva roky. Na Českolipsku zase řešili bizarní případ muže, který nemá kam jít a krade, aby se mohl vrátit zpět do vězení. Jeden amnestovaný se v Liberci stal obětí trestného činu, v centru města ho napadli tři muži a připravili o 11 tisíc korun.